Чим лікувати напад мігрені?
На цій сторінці:
Препарати для полегшення головного болю (ГБ) в разі нападу мігрені
На початку нападу мігрені використовуються лікарські засоби, що належать до арсеналу скоропомічної, або ж абортивної терапії мігрені. Головна її мета — якомога швидше подолати чи полегшити головний біль і пов’язані з ним симптоми, а також допомогти відновити свою звичну активність і працездатність.
Згідно із чинними рекомендаціями професійних товариств, лікування нападу мігрені передбачає триступінчастий підхід. І перш ніж переходити на наступну сходинку фармакотерапії, потрібно спробувати пролікувати три напади.
До фармакологічних засобів скоропомічної терапії мігрені належать нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), комбіновані анальгетики, ерготаміни, опіоїди, а також триптани.
Крім препаратів зі знеболювальною дією в разі нападу мігрені нерідко виникає необхідність застосування протиблювотних засобів.
На максимальний ефект у разі подолання нападу мігрені можна розраховувати, доповнивши вживання анальгетиків відпочинком у тихому, спокійному, темному місці, а також застосуванням засобів, що допомагають зменшувати частоту нападів (профілактична терапія мігрені).
Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП)
Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) є першою лінією скоропомічної терапії. Саме ці засоби найчастіше застосовуються для зняття головного болю під час мігренозних нападів.
Сюди належать
- аспірин,
- парацетамол,
- диклофенак,
- напроксен,
- ібупрофен.
Вони доволі ефективні за відносно легких больових нападів і розглядаються як доступна опція для пацієнтів, які з тих чи інших причин мають протипоказання до застосування більш специфічних антимігренозних препаратів.
Більшість НПЗП можуть подразнювати слизову оболонку шлунка чи кишечника. Це накладає обмеження для пацієнтів із виразковою хворобою, кислотним рефлюксом та синдромом подразненого кишечника. Деякі з них також можуть підвищувати ризик серцевого нападу чи інсульту, тож пацієнти з такими захворюваннями повинні обов’язково проконсультуватися в лікаря, перш ніж застосовувати препарати цієї групи.
Під час застосування будь-якого нестероїдного протизапального препарату потрібно дотримуватися частоти та дози, що зазначені у відповідній інструкції.
Треба враховувати, що вживання НПЗП протягом 15 і більше днів на місяць може провокувати виникнення абузусного головного болю.
Контролювати кількість днів застосування ліків допоможе щоденник головного болю.
Види лікування мігрені
Триптани
На наступній сходинці засобів скоропомічної терапії перебувають триптани. Їх застосовують, якщо прості анальгетики не дають змоги досягти адекватного полегшення головного болю.
За принципом дії триптани відрізняються від звичайних знеболювальних. Вони впливають на патологічні процеси, що відбуваються в головному мозку під час мігренозної атаки.
Для максимального ефекту важливо приймати триптани на самому початку нападу, коли головний біль ще слабко виражений.
Різні триптани можуть мати різний рівень ефективності для різних пацієнтів. У випадку неефективності одного препарату із класу триптанів рекомендовано спробувати інший. Також рекомендовано випробувати принаймні три різних типи триптанів, перш ніж зробити висновок про їхню неефективність для пацієнта.
Триптани теж можуть сприяти розвитку головного болю через надмірне вживання ліків, якщо застосовуються 10 і більше днів на місяць.
Триптани протипоказані пацієнтам із серцево-судинними ризиками через судинозвужувальні властивості.
Ерготаміни
Ерготаміни мають уже доволі тривалу історію використання з метою лікування мігренозних нападів. Ці препарати є ефективними для лікування сильних, пульсуючих головних болів, зокрема мігрені й кластерного головного болю.
Однак ерготаміни можуть викликати серйозні побічні ефекти та на сьогодні доцільність їхнього застосування розглядається, лише коли використання інших засобів є неможливим. Ерготаміни сприяють звуженню кровоносних судин, що загалом погіршує кровообіг, а також сприяють підвищенню чутливості до холоду.
З огляду на це, ерготаміни є препаратами вибору у відносно небагатьох пацієнтів із мігренню.
Опіоїди
Опіоїди мають доволі помірні докази ефективності в разі мігрені. Причому вони мають високий потенціал розвитку звикання та головного болю через надмірне вживання ліків. Для багатьох пацієнтів надмірне вживання опіоїдів може спровокувати перехід від епізодичної мігрені до хронічної. Загалом, їх розглядають останніми з альтернативних варіантів для полегшення головного болю, який вимагає пильного лікарського контролю.
Хто лікує мігрень?
Комбіновані засоби
Є чимало комбінованих лікарських засобів, які поєднують кілька анальгетиків, а також можуть містити інші активні компоненти. Досить популярною є комбінація парацетамолу, аспірину та кофеїну.
Окрім того, для адекватного полегшення головного болю може бути рекомендоване застосування комбінації різних груп лікарських засобів. Наприклад, поєднання триптану з нестероїдними протизапальними препаратами або з протиблювотними засобами.
Для підбору синергічних та безпечних комбінацій важливою є консультація з лікарем. Адже саме лікар має необхідну й актуальну інформацію про можливі взаємодії різноманітних препаратів, а також може максимально врахувати всі супутні симптоми та обставини.
Полегшення супутніх симптомів (протиблювотні)
Вельми неприємним супутнім симптомом мігрені є нудота, яка нерідко закінчується блюванням. Вона також нерідко стає перешкодою для застосування пероральних лікарських засобів. Тож протиблювотні засоби доволі часто застосовуються в допоміжній терапії нападу мігрені (як перорально, так і парентерально).
Серед протиблювотних засобів, що застосовуються в разі мігрені, найбільш вивченими й ефективними вважаються метоклопрамід і прохлорперазин.
Прилади медичного призначення (неінвазивна нейростимуляція)
Останні роки сфера терапії мігрені почала розширюватися також за допомогою деяких новітніх технологічних рішень. Мова йде про пристрої для нейромодуляції (неінвазивної стимуляції). Інтерес до них істотно зріс після того, як кілька таких нейромодулювальних приладів отримали схвалення від Управління з продовольства та медикаментів США.
Принцип дії цих пристроїв полягає в електричній стимуляції нервів у голові та шиї та впливі на активність нейронів у головному мозку. Така стимуляція допомагає зменшити біль, блокуючи або зменшуючи передачу больових сигналів від головного мозку до тіла, а також знизити частоту та тяжкість нападів мігрені разом зі значним зниженням інтенсивності болю.
Прилади для нейромодуляції мають кілька режимів роботи та відповідно можуть використовуватися як для послаблення нападу мігрені, що вже виник, так і з профілактичною метою.
Наразі використання медичних пристроїв вважається доволі перспективним методом лікування мігрені.
Висновки
Лікування нападу мігрені вимагає швидких та ефективних інтервенцій, які не лише зніматимуть біль, але й підтримуватимуть належні працездатність і самопочуття.
Попри те, що на сьогодні сформовано вже доволі великий перелік різноманітних лікарських засобів, що здатні допомогти подолати больовий напад, є низка обмежень щодо їхнього застосування.
Не всі препарати й не для всіх пацієнтів є завжди ефективними. Більшість популярних засобів медикаментозної терапії сприяють виникненню медикаментозних головних болів у разі надто частого застосування.
Критично важливо зважати на можливі побічні ефекти та протипоказання. Зокрема, деякі препарати протипоказані в разі вагітності, інші — підвищують серцево-судинні ризики або чинять негативний вплив на шлунково-кишковий тракт.
Тому треба дуже уважно підходити до вибору засобів для боротьби із мігренозними нападами та завжди робити це спільно з лікарем-неврологом.
Це важливо для:
- Безпечного застосування лікарських засобів
- Запобігання прогресування та хронізації мігрені
- Запобігання розвитку головного болю через надмірне вживання ліків
- Максимально ефективної боротьби з мігренню
Посилання на джерела
- https://amnu.gov.ua/likuvannya-atak-migreni-yak-zabezpechyty-pacziyentam-krashhyj-riven-dopomogy/
- https://guidelines.moz.gov.ua/documents/3573
- https://msz.knmu.edu.ua/article/download/10.35339.msz.2021.90.4.lst/717
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0079612320301096?via%3Dihub
- https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/neuromodulation-for-migraine-treatment/
- https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/nsaids-migraine/
- https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/headache-medicine-ergot-derivative-containing-oral-route-parenteral-route-rectal-route/description/drg-20070161
- https://bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bph.15657
- https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1526-4610.2008.01217.x
- https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2018/0215/p243.html
- https://www.uptodate.com/contents/acute-treatment-of-migraine-in-adults
- https://umj.com.ua/uk/publikatsia-248323-antagonisti-cgrp-pri-migreni-vid-patofiziologiyi-do-likuvannya
Від своєчасної постановки правильного діагнозу та вибору терапії залежить ефективність лікування мігрені. Уникайте самолікування, щоб не зашкодити своєму здоров’ю. Зверніться до спеціаліста, який допоможе вам приборкати мігрень.