Фази мігрені
На цій сторінці:
Фази мігрені: як прогресує напад мігрені
Якщо ви вже не вперше стикаєтеся з нападом мігрені, то можете розпізнати «перші дзвіночки». Це підвищена дратівливість, неспокій, сонливість, слабкість, зміна настрою, підвищення чутливості до світла й запахів, зниження або підвищення апетиту. Так проявляється перша фаза — продромальна.
Далі можуть настати аура й фаза сильного головного болю з нудотою, блюванням, світлобоязню та звукобоязню. Деякі люди з мігренню можуть не мати аури, тож за продромальною фазою відразу настає головний біль.
Остання, постдромальна фаза, характеризується поступовим зменшенням головного болю, але також супроводжується сонливістю, втомою, фізичним виснаженням, зниженням апетиту. Тому варто дати собі час на відновлення, навіть якщо головний біль уже минув.
Скільки може тривати кожна фаза та які її характерні ознаки читайте далі в матеріалі.
Ознаки та тривалість продромальної фази мігрені
Передвісники мігрені, або продромальна фаза, можуть сигналізувати про наближення нападу та тривати від кількох годин до навіть кількох днів. Більшість людей, які страждають на мігрень, можуть відчувати цей період, але не щоразу. До симптомів продромальної фази можуть належати зміна настрою, труднощі із зосередженням, утома, підвищена чутливість до світла й звуків, проблеми зі сном, нудота й тяга до певного виду їжі.
Якщо ви маєте симптоми продромальної фази, варто звертати на це увагу. Бо що раніше ви застосуєте необхідне лікування, то вищі шанси запобігти подальшому розвитку нападу. Частина людей виділяє для себе індивідуальні чинники, що спричинюють появу мігрені, хоча в науковому світі їх значення в ініціації нападу дискусійне.
Ознаки та тривалість аури під час мігрені
Частині людей, які страждають від мігрені, може бути знайоме відчуття аури. Але й вона настає не під час кожного нападу. Аура може характеризуватися розмитістю зору або його втратою, геометричними візерунками перед очима, миготливими спалахами або сліпими плямами на одному чи обох очах.
Ці симптоми зазвичай розвиваються поступово протягом 5 хвилин і можуть тривати до 2 годин. Аура не завжди супроводжується головним болем, але з огляду на те, що вона зазвичай передує фазі головного болю, вона може бути попередженням про подальший головний біль.
Аура може тривати понад годину, а в окремих випадках вона може виникнути після того, як головний біль уже почався.
Причини виникнення мігрені
Типи аур та їх симптоми
Різноманітність симптомів мігрені з аурою значна й може відрізнятися від нападу до нападу навіть в однієї конкретної людини. Найчастіше зустрічаються 3 типи аури:
Вона характеризується появою плям, спалахів, зиґзаґів, зірочок чи навіть тимчасовою втратою зору. Зорова аура найпоширеніша.
Сенсорна, яку можна розпізнати за характерним поколюванням або онімінням в обличчі, тілі, руках і пальцях. Сенсорна аура зазвичай починається з однієї руки та поширюється на область носа чи рота з того самого боку.
Мовна, яка характеризується труднощами з мовленням.
Слухова – спостерігаються звукові галюцинації, коли людина чує уявні голоси, музику або просто шум.
Вестибулярна – проявляється запамороченням, порушенням координації рухів.
Вегетативна – людина може відчувати озноб, жар, червоніти або бліднути.
Ознаки та тривалість фази головного болю
Фазу головного болю під час нападу мігрені легко впізнати за нестерпним болем, частіше з одного боку голови. Під час цієї фази біль може переміщатися або охоплювати всю голову. Крім болю, можуть спостерігатися нудота, блювання, надмірна чутливість до звуків, світла й запахів. Навіть звичні дії, такі як увімкнення світла чи фізична активність, можуть провокувати зростання інтенсивності головного болю.
Тривалість головного болю може бути дуже різною — від чотирьох годин до трьох днів. Інтенсивність болю також може значно відрізнятися в кожної людини від нападу до нападу.
Ознаки та тривалість постдромальної фази
Завершується мігренозний напад фазою постдрому, яка зазвичай настає після закінчення фази головного болю. Подібно до продрому й аури, не кожна людина, яка має мігрень, стикається з постдромом, але ця фаза спостерігається в більшості випадків. Постдром може траплятися не під час кожного нападу мігрені, і його тривалість також може змінюватися. Загалом вважається, що тривалість фази розрішення становить до 24 годин. Для деяких людей із мігренню постдром може бути так само виснажливим, як і сам головний біль.
До симптомів постдрому належать утома, біль у тілі, проблеми з концентрацією, запаморочення, чутливість до дотику та світла, розлади шлунку. Навіть після того, як головний біль уже минув, люди можуть відчувати залишкові ефекти нападу. Деякі люди з мігренню можуть мати певні симптоми також у період між нападами. Цей стан навіть виділяють в окрему фазу — інтеріктальну. До симптомів, які можуть турбувати в цей проміжок часу, належать тривожність, головний біль, підвищена чутливість до звуків і дотиків.
Види лікування мігрені
Висновки
Мігренозний напад починається поступово та складається з кількох фаз. Початку головного болю передує продромальна фаза, для якої характерні підвищена дратівливість, сонливість, слабкість, зміни в апетиті й чутливість до світла та запахів. Потім може спостерігатись аура — розмите зорове сприйняття чи інші сенсорні зміни. Прогресування нападу призводить до фази головного болю, що характеризується інтенсивним болем і може супроводжуватися нудотою, блюванням і світлобоязню. Цей стан може тривати від кількох годин до кількох днів. Коли фаза головного болю йде на спад, за нею настає постдромальна фаза. Біль поступово зменшується, але відчуття стомленості, сонливості й інших симптомів може залишатися. Якщо ви відчуваєте частину з описаних вище симптомів, це може вказувати на необхідність консультації з лікарем для підтвердження або спростування діагнозу мігрень, а також для підбору лікування, яке полегшить перебіг нападів і мінімізує частоту їх розвитку.
Посилання на джерела
- Golden L. Peters. Migraine Overview and Summary of Current and Emerging Treatment Options. Am J Manag Care. 2019;25:-S0. URL: https://www.ajmc.com/view/migraine-overview-and-summary--of-current-and-emerging-treatment-options (Дата звернення: 04.10.2023)
- David Dodick. Migraine Overview and Impact. URL: https://www.scienceofmigraine.com/burden-of-migraine/migraine-defined
- THE TIMELINE OF A MIGRAINE ATTACK. January 18, 2018. URL: https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/timeline-migraine-attack/
- David W Dodick. A Phase-by-Phase Review of Migraine Pathophysiology. 2018 May; URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29697154/
- The Link Between Migraine, Nausea, and Vomiting. By Becky Upham. Medically Reviewed by Jason Paul Chua, MD, PhD. Reviewed: December 30, 2022. URL: https://www.everydayhealth.com/migraine/the-link-between-migraine-nausea-and-vomiting/ (Дата звернення: 04.10.2023)
- What Can Yoga Do for Migraine Relief? URL: https://www.healthline.com/health/yoga-for-migraines#research (Дата звернення: 04.10.2023)
- Linde M. Acta Neurol Scand 2006;114:71–83;
- Charles A. Headache 2013;53:413–19;
- Kelman L. Headache 2004;44:865–72;
- Charles A. Lancet Neurol 2018;17:174–82;
- Headache Classification Committee of the International Headache Society. Cephalalgia 2013;33:629–808;
- Farooq K, et al. Contin Educ Anaesth Crit Care Pain 2008;8:138–42;
- Noseda R, Burstein R. Pain 2013;154(Suppl 1):S44–53;
- Burstein R, et al. J Neurosci 2015;35:6619–29;
- Cady RK. Headache 2007;47:S44–51.
Від своєчасної постановки правильного діагнозу та вибору терапії залежить ефективність лікування мігрені. Уникайте самолікування, щоб не зашкодити своєму здоров’ю. Зверніться до спеціаліста, який допоможе вам приборкати мігрень.