Дисциркуляторна енцефалопатія та головний біль

Якщо вам колись ставили діагноз «дисциркуляторна енцефалопатія», то в нас для вас є дві новини. Перша — такої хвороби не існує. Друга — під цим страшним діагнозом часто ховаються інші недіагностовані захворювання, зокрема мігрень. Чому такої хвороби немає та до чого тут мігрень, читайте далі в матеріалі.
Scroll to table of contents
Дисциркуляторна енцефалопатія та головний біль/Маски мігрені фото №1

Дисциркуляторна енцефалопатія – один із найпопулярніших діагнозів

«Діагноз зі страшною назвою, якого в сучасній медицині вже не існує» – десь так приблизно коротко можна охарактеризувати термін дисциркуляторна енцефалопатія (ДЕП). З’явився він у 70-х роках для позначення хронічної прогресивної недостатності мозкового кровообігу. Серед симптомів, якими можна описати ДЕП, – доволі широке коло неврологічних, когнітивних і психоемоційних дисфункцій: головний біль, запаморочення, порушення координації рухів, погіршення здатності до концентрації уваги, шум у вухах, порушення сну та пам’яті, підвищена тривожність.

Широкого застосування в нашому медичному інформаційному просторі термін ДЕП набув після затвердження класифікації судинних захворювань головного мозку в 1984 році. Цей діагноз виявився доволі «живучим», адже багато фахівців продовжують використовувати його й дотепер, хоча в сучасних класифікаторах хвороб цього терміна не існує.

Найближчими за своєю суттю до ДЕП є цереброваскулярні захворювання, тобто такі, що супроводжуються хронічною недостатністю мозкового кровообігу.  Серед станів, які можуть бути пов’язані саме з недостатністю мозкового кровообігу та наявністю судинних факторів ризику, – артеріальна гіпертензія, серцеві хвороби, атеросклероз, а також метаболічний синдром і цукровий діабет. Сприяють появі даних проблем похилий вік, спадковість, імунна патологія, недостатня кількість і якість сну.

Які захворювання можуть ховатись за діагнозом ДЕП?

ДЕП можна було б продовжувати сприймати як явище чи симптомокомплекс, а не як власне діагноз, якби це не несло певних загроз для пацієнтів.  Адже судинні дисфункції можуть супроводжувати безліч, так би мовити, «самостійних» патологій. А їх маскування під загальною спільною й ефемерною назвою ДЕП може шкодити пацієнтам, зміщуючи фокус уваги від лікування основних причин їх нездужання.

За хибним і застарілим діагнозом ДЕП може приховуватися широкий перелік серйозних патологій – тривожний і депресивний розлад, головний біль напруги, мігрень, артеріальна гіпертензія, атеросклероз та навіть цукровий діабет. Крім цього, факт яких-небудь порушень кровопостачання мозку має встановлюватися за допомогою методів нейровізуалізації (магнітно-резонансна та комп’ютерна томографія головного мозку, ультразвукова доплерографія судин голови й шиї).

Далеко не завжди у випадку постановки діагнозу ДЕП узагалі відбувається порушення мозкового кровопостачання. Часом трапляється так, що підставою для висновку ДЕП лікар вважає лише такі загальні симптоми як слабкість, головний біль, запаморочення, труднощі з концентрацією уваги, які ніяк не пов’язані із судинами й вимагають прицільного лікування своїх першопричин. Ними можуть бути артеріальна гіпертензія, тривожний розлад і мігрень.

Головний біль у разі мігрені може супроводжуватися відчуттям загального нездужання, слабкістю, сонливістю, дзвоном у вухах і порушенням відчуття рівноваги. Як відомо, мігрень також нерідко поєднується з тривожними та депресивними розладами. Водночас в описі симптомів ДЕП, що прогресує, фігурують «стійкі головні болі пульсуючого характеру», які насправді є ознаками класичної мігрені.

Мігрень

Причини виникнення мігрені

Дослідження показують, що у людей з мігренню спостерігається підвищена електрична активність ділянок мозку, які сприймають біль. При цьому деякі люди більш схильні до виникнення мігрені, ніж інші. Читайте матеріал про причини та фактори ризику розвитку мігрені, адже розуміння природи захворювання є ключем до її лікування.
Детальніше

Головний біль і судини

Досить тривалий час різні типи головного болю пов’язували із судинними спазмами. Зокрема, вважалося, що пульсаційне відчуття головного болю під час мігрені викликане механічними змінами в кровоносних судинах, а сама мігрень розглядалася як прямий наслідок спазму судин головного мозку. Зв’язок мігрені з порушенням функціонування судин обговорювався ще давньогрецьким лікарем Галеном у другому столітті, а пізніше судинна гіпотеза була сформульована англійським анатомом Томасом Віллісом наприкінці XVII століття. На початку 1940-х років було продемонстровано зв’язок мігрені з пульсацією гілок сонних артерій. Тоді ж було відмічено, що деякі засоби, які сприяли звуженню судин, зменшували цю пульсацію, а заодно й інтенсивність головного болю. Ці спостереження стали початком так званої «судинної теорії» мігрені.

Однак у багатьох подальших дослідженнях було отримано суперечливі результати – зв’язок між пульсуючим болем у випадку мігрені, артеріальною пульсацією та спазмом не вдавалося чітко встановити. Водночас у деяких дослідженнях напад мігрені був навпаки асоційований із розширенням судин, зокрема в частині голови, де зосереджувався мігренозний біль.

За останні кілька десятиліть уявлення про патофізіологію мігрені значно змінилися. У сучасній системі науково-медичних знань мігрень розглядається як складне неврологічне захворювання з комплексною патофізіологією, за якого основні процеси  відбуваються в системі трійчастого нерва. Активація чутливих закінчень трійчастого нерва супроводжується вивільненням біологічних речовин (зокрема, пептиду, пов’язаного з геном кальцитоніну, CGRP), які викликають місцеву запальну реакцію, розширення артерій мозку й подальше подразнення больових нервових закінчень, зокрема в судинній стінці.

Дисциркуляторна енцефалопатія та головний біль/Маски мігрені фото №2

При цьому будь-які зміни стану кровоносних судин, які спостерігаються під час мігрені, розглядаються вже як наслідок і вторинний ефект, якого недостатньо, щоб викликати головний біль. Водночас підвищення артеріального тиску чи спазм судин можуть відбуватися у випадку стресу й тривожності – як нормальна реакція організму, але не як власне причина головного болю.

Попри те, що мігрень більше не розглядається, як «головний біль через спазм судин», потрібно згадати, що існують також вторинні судинні головні болі. Вони можуть бути доволі небезпечними й навіть потенційно загрозливими для життя, хоч частково імітують первинні головні болі, такі як мігрень або кластерний головний біль.

Вторинні судинні головні болі зазвичай мають пульсаційний або так званий громоподібний характер, починаються раптово й швидко прогресують. Вони можуть супроводжувати низку небезпечних станів, зокрема інсульт. У разі підозри на вторинний головний біль необхідні вчасні нейровізуалізаційні обстеження (КТ чи МРТ головного мозку) і надання швидкої та належної медичної допомоги.

Лікування та профілактика мігрені

Види лікування мігрені

На жаль, на даний момент не існує єдиного препарату, який би універсально допомагав усім. Однак, існує широкий асортимент засобів, з яких можна обрати оптимальні методи скоропомічної та превентивної терапії. Які саме? Читайте у матеріалі.
Детальніше

Висновки

Дисциркуляторна енцефалопатія – діагноз, якого не існує в сучасній медицині. Натомість за ним може ховатися ціла низка серйозних патологій, які вимагають лікування й усунення справжніх причин. Зокрема, за хибним терміном ДЕП нерідко залишається недіагностована мігрень, що має широке різноманіття симптомів, які часто перегукуються з тими, що використовуються в описі ДЕП. Важливо також розуміти, що патофізіологія мігрені пов’язана також з неврологічними чинниками, а не лише із судинними, як вважалося протягом довгого часу. Належна діагностика із застосуванням сучасних критеріїв сприяє точності встановлених діагнозів, що критично важливо для призначення ефективного лікування.

Автор - Олена Лівінська - кандидатка біологічних наук
Знайдіть спеціаліста

Від своєчасної постановки правильного діагнозу та вибору терапії залежить ефективність лікування мігрені. Уникайте самолікування, щоб не зашкодити своєму здоров’ю. Зверніться до спеціаліста, який допоможе вам приборкати мігрень.

ЗНАЙТИ СПЕЦІАЛІСТА
NPS-UA-NP-00060