Види і форми мігрені

Мігрень має певний набір характерних ознак, які відрізняюють її від інших видів головного болю. Проте, й сама мігрень має кілька видів та форм. Кожен з яких, має свої особливості. Визначити, який тип мігрені у вас, може лише кваліфікований спеціаліст. Читайте далі, щоб дізнатися, які види та форми може мати мігрень.
Scroll to table of contents
Види і форми мігрені/Мігрень фото №1

Різновиди мігрені

Якщо у вас не раз траплялися епізоди мігрені, ви добре знайомі з «букетом» симптомів, які супроводжують напад головного болю. Разом із тим, мігрень може включати різний набір ознак у той чи інший період часу. Напад може проявлятися не тільки інтенсивним головним болем, але й аурою, запамороченням, онімінням частини тіла й іншими симптомами, які відрізняються від «класичного» опису мігрені. Ці симптоми можуть свідчити про наявність у людини певного виду мігрені. Обов’язково розповідайте лікарю про все, що ви відчуваєте до, під час і після нападу. Це може дати йому цінну підказку для постановки найточнішого діагнозу та призначення лікування, яке підійде саме вам.

Мігрень з аурою

Приблизно кожна третя людина з мігренню має цей тип мігрені. Специфічними ознаками мігрені з аурою є зорові, сенсорні чи мовні порушення, які зазвичай виникають незадовго до нападу мігрені. Ці порушення розвиваються поступово і є повністю зворотними. Тривалість будь-якого симптому аури не перевищує одну годину. Аура може виникати не під час кожного нападу мігрені.

Виділяють кілька різних видів аури в разі мігрені, але найчастішим є мігрень настає з типовою аурою, яка включає сенсорні, зорові або мовні зміни, зокрема:

  • порушення зору – поява плям, спалахів, зиґзаґів, зірочок або навіть тимчасова втрата зору;
  • сенсорні зміни – відчуття поколювання або оніміння в обличчі, тілі, руках і пальцях;
  • проблеми з мовленням, такі як нездатність вимовляти слова правильно, нечітке промовляння чи бурмотіння слів.

Деякі люди можуть відчувати дезорієнтацію або розгубленість чи можуть втратити свідомість, хоча це трапляється рідко.

Мігрень

Мігрень у дітей

Коли дитина скаржиться на головний біль буває важко повірити, що це не каприз і не дитяча вигадка. Така "доросла" хвороба як мігрень може й не спасти на думку. А виявляється, що разом з кольором волосся або очей, діти також успадковують від батьків хвороби. Не винятком є мігрень. Детальніше читайте далі.
Детальніше

Мігрень без аури

Усі люди різні, тому й мігрень у кожної окремої людини проявляється по-різному. Деякі люди відчувають «ауру», тобто тимчасові сенсорні зміни. Однак частіше мігрень проявляється без аури — близько 70–75% людей із мігренню не мають цієї фази.

У перебігу нападу мігрені розрізняють 4 основні фази: продром, аура, головний біль, постдром. Люди, які мають мігрень без аури, переходять від продрому, тобто першої фази, безпосередньо до фази головного болю.

Мігрень без аури проявляється такими симптомами, як пульсуючий біль помірної або вираженої інтенсивності, частіше в одній половині голови, що посилюється в разі рутинного фізичного навантаження, нудота та/або блювання, підвищена чутливість до світла та/або звуків.

Базилярна мігрень

Є ще один вид мігрені з аурою — мігрень з аурою стовбура мозку. Раніше для нього використовували термін «базилярна мігрень». Цей вид мігрені може мати різні прояви — запаморочення, двоїння в очах, шум у вухах, порушення координації та мовлення. Під час більшості нападів на додаток до симптомів стовбура мозку спостерігаються симптоми типової аури.

Симптоми аури стовбура мозку можуть бути дуже страшними для людини, яка стикається з ними вперше. Але варто пам’ятати, що вони повністю зворотні. Крім того, симптоми мігрені з аурою стовбура можуть імітувати деякі серйозні захворювання, такі як інсульт, пухлини й інфекції, тому важливо звернутися до лікаря, якщо вони виникають уперше або в разі будь-якої зміни тяжкості та частоти симптомів.

Геміплегічна мігрень

Геміплегічна мігрень є рідкісним і серйозним типом мігрені, багато симптомів якої імітують інсульт. Наприклад, м’язова слабкість може бути настільки сильною, що викликає тимчасовий параліч однієї сторони тіла, який називають геміплегією.

Існує два типи геміплегічної мігрені: сімейна геміплегічна мігрень (спостерігається в членів сім’ї) і спорадична геміплегічна мігрень (виникає лише в однієї людини без сімейного анамнезу). Як сімейна, так і спорадична геміплегічна мігрень часто починається в дитинстві. Симптоми можуть тривати від кількох годин до днів або навіть тижнів у рідкісних випадках, але більшість із них повністю зникають.

Симптоми цього типу мігрені можуть включати:

  • геміплегію;
  • головний біль;
  • інші типові симптоми аури, такі як порушення зору, оніміння, поколювання та проблеми з мовленням.

Людина також може відчувати:

  • лихоманку;
  • зміни свідомості;
  • проблеми з координацією;
  • нудоту або блювання;
  • підвищену чутливість до звуку чи світла.

Симптоми геміплегічної мігрені схожі на потенційно серйозні неврологічні захворювання, тому вкрай важливо звернутися до лікаря, щоб отримати чіткий діагноз.

Життя з мігренню

Мігрень та вагітність

Із настанням вагітності у більшості пацієнток з мігренню спостерігається зниження частоти та важкості мігренозних нападів. Проте, у деяких випадках мігрень з’являтися вперше саме у цей період. Чому так? Читайте у матеріалі.
Детальніше

Абдомінальна мігрень

Абдомінальна (або черевна) мігрень має такі характеристики, як біль у животі, нудота й блювання. Відмінності цього виду від типових нападів мігрені полягають у відсутності головного болю. Біль, пов’язаний з абдомінальною мігренню, зазвичай локалізується в середині живота навколо пупка, має тупий характер, середню або виражену інтенсивність. Крім того, може спостерігатися втрата апетиту, блідість обличчя. Іноді можуть спостерігатися типові симптоми мігрені, такі як підвищена чутливість до світла та звуків.

Цей вид мігрені спостерігається в основному у дітей, найчастіше у віці до 10 років, але він також може вражати дорослих. Середній вік початку симптомів — сім років. Однак у багатьох дітей, що мають епізоди абдомінальної мігрені, з часом розвивається типова мігрень.

Вестибулярна мігрень

Це той вид мігрені, який супроводжується порушенням рівноваги, тобто запамороченням. Часто під час нападу ви можете відчувати, що рухаєтеся, падаєте чи обертаєтеся, хоча насправді сидите нерухомо. У вас також може бути відчуття, що світ крутиться навколо вас. Симптоми можуть виникнути спонтанно або провокуватися певними факторами, як-от рух голови, перегляд візерунків або рухомих об’єктів чи певне положення голови. Одночасно із запамороченням вестибулярна мігрень може включати більш типові ознаки мігрені: підвищену чутливість до звуків і світла, а також біль, дзвін або тиск у вухах.

Ви можете відчувати сплутаність свідомості, мати труднощі з підбором слів і концентрацією уваги. Деякі люди також можуть мати незвичайний симптом під назвою «синдром Аліси в країні чудес», коли речі здаються більшими або меншими за розміром, ніж вони є насправді.

Діагностика цього виду мігрені зазвичай ускладнена тим, що головний біль не завжди присутній під час нападів. Тому під час розмови з лікарем потрібно повідомляти також про інші симптоми мігрені, такі як підвищена чутливість до світла й звуків.

Епізодична мігрень

Розрізняють не лише різні види мігрені, але й форми: епізодичну та хронічну. Класифікація цих форм заснована на частоті нападів: мігрень вважається епізодичною, якщо напади головного болю трапляються не більш як 14 разів на місяць, тоді як під час хронічної мігрені головний біль турбує 15 або більше днів на місяць.

Епізодична мігрень поширеніша й також може мати різну частоту. Якщо напади мігрені турбують 8–14 днів на місяць, то епізодичну мігрень класифікують як високочастотну. Люди з таким типом мігрені відчувають більший тягар захворювання й мають вищий ризик прогресування до хронічної мігрені порівняно з тими, у кого частота нападів нижча.

Хронічна мігрень

При хронічній мігрені головний біль виникає 15 або більше днів на місяць протягом 3 місяців поспіль. Головний біль може міняти характер і не завжди мати типові ознаки хвороби. Проте щонайменше 8 днів на місяць він має характеристики мігрені без аури чи мігрені з аурою. Загалом симптоми хронічної мігрені такі ж, як і в разі епізодичної мігрені. Напади тривають від 4 до 72 годин, а біль може бути помірним або сильним. З огляду на високу частоту нападів, хронічна мігрень має величезний вплив на працездатність і повсякденне життя. Багато людей із хронічною мігренню повідомляють про нижчу якість життя та погіршення здоров’я, ніж люди з епізодичною мігренню.

Епізодична мігрень поступово може трансформуватися в хронічну. Приблизно у 25 із 1000 людей з епізодичною мігренню щороку розвиватиметься хронічна мігрень. Фактори ризику переходу від епізодичної до хронічної мігрені включають надмірну вагу, бронхіальну астму, депресію, стрес, куріння сигарет і надмірне вживання протимігренозних засобів.

Життя з мігренню

Синдром Аліси в країні чудес

Рідкісний, загадковий синдром Аліси в країні чудес є доволі неприємним та дезорієтуючим розладом, який має зв’язок із мігренню. В чому він проявляється? Дізнайтеся за посиланням.
Детальніше

Висновки

Існують різні види мігрені: з аурою та без, вестибулярна, базилярна, геміплегічна й абдомінальна. Напади головного болю можуть бути більш або менш частими, тому розрізняють епізодичну й хронічну форми мігрені. Важливо ретельно фіксувати всі свої симптоми та ділитися ними зі своїм лікарем, щоб визначити діагноз якомога точніше та знайти відповідні варіанти лікування.

Автор - Олена Лівінська, кандидатка біологічних наук

Посилання на джерела

  1. UNDERSTANDING MIGRAINE WITH AURA. March 1, 2023. URL: https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/understanding-migraine-aura/ (Дата звернення: 04.10.2023)
  2. Migraine Without Aura. URL: https://migraine.com/migraine-types/migraine-without-aura (Дата звернення: 04.10.2023)
  3. Basilar Artery Migraines. URL: https://www.webmd.com/migraines-headaches/basilar-artery-migraines-causes-symptoms-tests-and-treatments (Дата звернення: 04.10.2023)
  4. Hemiplegic Migraine Headaches. URL: https://www.webmd.com/migraines-headaches/hemiplegic-migraine-headaches-symptoms-causes-treatments (Дата звернення: 05.10.2023)
  5. ABDOMINAL MIGRAINE: CAUSES, SYMPTOMS AND TREATMENT. URL: https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/abdominal-migraine/ (Дата звернення: 05.10.2023)
  6. What Are High-Frequency Episodic Migraines? URL: https://www.webmd.com/migraines-headaches/what-are-high-frequency-episodic-migraines (Дата звернення: 05.10.2023)
  7. WHAT TO KNOW ABOUT VESTIBULAR MIGRAINE. URL: https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/vestibular-migraine/
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507878#:~:text=Brainstem%20aura%20symptoms%20include%20vertigo,and%20sometimes%20loss%20of%20consciousness.
  9. https://migrainetrust.org/understand-migraine/types-of-migraine/migraine-with-aura/
  10. https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/hemiplegic-migraine/
Знайдіть спеціаліста

Від своєчасної постановки правильного діагнозу та вибору терапії залежить ефективність лікування мігрені. Уникайте самолікування, щоб не зашкодити своєму здоров’ю. Зверніться до спеціаліста, який допоможе вам приборкати мігрень.

ЗНАЙТИ СПЕЦІАЛІСТА
NPS-UA-NP-00046