ВСД та головний біль
На цій сторінці:
Мігрень, що ховається за діагнозом «вегетосудинна дистонія (ВСД)»
Одним із найпоширеніших діагнозів в анамнезі багатьох пацієнтів із мігренню є вегетосудинна дистонія. Нерідко мігрень у таких пацієнтів вперше діагностується лікарем-неврологом вже в дуже зрілому віці.
Розуміючи, що мігрень найбільше дошкуляє людям у віці 30-40 років, але починається значно раніше – у підлітковому, а іноді й дитячому віці, можна лише уявити, якій величезній кількості пацієнтів упродовж десятків років можуть встановлювати хибні діагнози й не надавати фахові лікарські консультації та призначення для поліпшення свого стану. На жаль, у нашій країні ця проблема досить розповсюджена.
До прикладу, в одному з ретроспективних досліджень на основі аналізу майже 10 тисяч історій хвороб дітей віком до 18 років було виявлено, що типові симптоми мігрені справді часто інтерпретуються в межах діагнозу «вегетосудинна дистонія», і в структурі цього діагнозу мігрень становила аж 15,5%.
Чи існує насправді діагноз «вегетосудинна дистонія»?
Вегетосудинна дистонія (ВСД) – діагноз, який усе ще доволі часто встановлюють пацієнтам різного віку як у терапевтичній, так і в неврологічній практиці.
Що ж вкладається в це поняття?
Вегетативна нервова система забезпечує пристосування організму до мінливих умов навколишнього середовища, регулюючи численні параметри внутрішнього середовища (артеріальний тиск, температуру тіла, частоту серцевих скорочень і дихання, потовиділення тощо).
У цьому плані ВСД розглядають як порушення регуляції цих параметрів (а дистонію – як дисбаланс у роботі симпатичної та парасимпатичної систем).
Але тут є багато «але»: об’єктивно оцінити стан вегетативної нервової системи практично неможливо; діагностика ВСД значною мірою сама собою суб’єктивна, а за порушеннями, які описують діагнозом ВСД, зазвичай ховаються зовсім інші хвороби.
Відповідно, діагнозу ВСД не існує в міжнародній медицині – ми не знайдемо його в чинній Міжнародній класифікації хвороб 10-го перегляду (МКХ-10) і не побачимо також у її оновленій версії (МКХ-11).
Застарілий термін ВСД можна зустріти лише в пострадянських країнах і практикується він у разі комплексу різноманітних скарг і симптомів, серед яких:
- тривога та неспокій
- проблеми зі сном
- відчуття нестачі повітря чи «клубка в горлі»
- головний біль, відчуття важкості в голові
- запаморочення
- підвищена стомлюваність, слабкість
- прискорене серцебиття, коливання тиску
- надмірна пітливість
- метеозалежність
- дискомфорт у животі, нудота
Такі численні та різноманітні симптоми можуть спостерігатися в різних поєднаннях і виражатися різною мірою. Вони можуть бути проявом різноманітних серйозних захворювань, зокрема неврологічних (первинні головні болі, мігрень, вестибулопатії, розлади сну), психічних порушень (тривожні розлади, депресія), а також ішемічної хвороби серця та захворювання щитоподібної залози.
Очікувано, що проблема не тільки в тому, що діагнозу ВСД в принципі не існує в сучасній медицині, але й у тому, що така загальна розмита лікарська інтерпретація скарг пацієнта як ВСД часто перешкоджає лікуванню справжніх захворювань.
Тест ID Migraine
Для швидкого скринінгу мігрені існує кілька перевірених опитувальників, зокрема ID Migraine. Цей метод складається всього з трьох запитань і є простим способом виявлення клінічних ознак мігрені.
Тест ID Migraine не є діагностичним, він призначений для скринінгу мігрені. Не дивлячись на високу прогностичну цінність інструменту, його результати потребують перевірки та підтвердження лікарем.
пройти тест на мігреньПричини виникнення мігрені
Симптоми мігрені, окрім головного болю
Повертаючись до мігрені, пам’ятаємо, що далеко не лише власне головний біль складає її клінічну картину. Мігрень може включати широке коло симптомів, залежно від свого різновиду й індивідуальних особливостей пацієнтів.
Такими симптомами можуть бути:
- підвищена чутливість до світла й звуків, а також запахів;
- запаморочення;
- проблеми з рівновагою;
- зміни настрою;
- сплутаність свідомості;
- нудота, блювання;
- розмитість зору;
- втома, відчуття слабкості;
Як бачимо, навіть крім самого головного болю (який теж розглядають як одну з можливих ознак ВСД), багато інших симптомів мігрені теж цілком можуть підпадати під визначення збірного й застарілого поняття «вегетосудинної дистонії».
Крім цього, передумовою для виникнення мігрені часто є спадковий фактор, а до 50% пацієнтів із мігренню ще й згадують серед своїх тригерів погодні зміни. Це все також чітко можемо спостерігати під час постановки діагнозу ВСД.
Хибне лікування хибного діагнозу
Які ж рекомендації можна зустріти для лікування ВСД?
Переважно до них належать загальні підходи – збільшення рухового режиму, достатній сон, збалансоване харчування й уникнення стресу. Погодьмося, ці поради загалом не є зайвими у жодному випадку, однак усе ж вони не лікують серйозні захворювання, коли справа таки в них.
У випадку ВСД іноді практикують застосування антигіпертензивних засобів, заспокійливих, вітамінів і мінеральних комплексів. Поряд із цими засобами можуть зустрічатися призначення на кшталт гідро- та фізіотерапії, масажів чи голковколювання, які часто можуть бути як необґрунтованими й недоказовими, так навіть і шкідливими.
Певна річ, людям із мігренню такі способи лікування навряд чи зможуть допомогти. Натомість пацієнти роками чи навіть десятиліттями можуть не розуміти причин свого нездужання, споживати непотрібні препарати, витрачаючи кошти на неефективні процедури.
Висновки
Дуже важливо розуміти, що діагноз ВСД не має доказової бази й за цим поняттям приховується низка неврологічних, психічних і соматичних розладів, які за відсутності належного лікування нікуди не зникають, прогресують і впливають на якість життя сотень тисяч людей в Україні.
Особливо поширеним діагноз ВСД є в дітей: їм важко точно описати свої симптоми, а також у цієї вікової групи мігрень взагалі діагностують дуже рідко – через відсутність сучасних медичних знань і застарілі лікарські практики.
Постановка діагнозу ВСД також є однією з перешкод для отримання науково обґрунтованих епідеміологічних даних в Україні щодо поширеності мігрені, а також може спотворювати статистику щодо інших хвороб, які помилково діагностують як ВСД.
Тож варто пам’ятати про важливість належної сучасної діагностики мігрені. Це дає шанс на її лікування та стійку профілактику. І тут дуже важливо консультуватися з доказовими лікарями-неврологами, які мають сучасні медичні знання, не виставляють діагнозів, яких не існує, і практикують доведені методи терапії.
Посилання на джерела
- Боженко М.І., Боженко Н.Л.. ЧИ НАСПРАВДІ ДЕЯКІ ВИДИ МІГРЕНІ Є РІДКІСНИМИ? УКРАЇНСЬКІ МЕДИЧНІ ВІСТІ • Т. 14 • № 1 – 2 (90 – 91) • 2022 https://scholar.google.com.ua/citations?view_op=view_citation&hl=uk&user=BnURviMAAAAJ&citation_for_view=BnURviMAAAAJ:qUcmZB5y_30
- Пипа Л. В. - Клініко-епідеміологічна характеристика мігрені та епізодичних синдромів, що можуть бути асоційовані з мігренню, у дітей у Хмельницькій області на основі ретроспективного дослідження, Свістільнік Р. В., Московко С. П., Руда В. І., Лисиця Ю. М. (2017) http://www.irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe I21DBN=LINK&P21DBN=UJRN&Z21ID=&S21REF=10&S21CNR=20&S21STN=1&S21FMT=ASP_meta&C21COM=S&2_S21P03=FILA=&2_S21STR=Mnzh_2017_6_5
- М.М. Орос, д.м.н., О.Т. Ємець, В.Ю. Махлинець, В.Ю. Вавринчак, І.І. Сапіга, Д.О. Бабинець, Вегетосудинна дистонія чи панічний розлад: де істина? Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 21 (490), 2020 р. https://health-ua.com/multimedia/userfiles/files/2020/ZU_21_2020/ZU_21_2020_st23_24(1).pdf
- Migraine | National Institute of Neurological Disorders and Stroke
- Migraine Headaches | Johns Hopkins Medicine
- Чому діагнозу “вегето-судинна дистонія” не існує і про що свідчать симптоми
- 1. Migraine - ICHD-3
Від своєчасної постановки правильного діагнозу та вибору терапії залежить ефективність лікування мігрені. Уникайте самолікування, щоб не зашкодити своєму здоров’ю. Зверніться до спеціаліста, який допоможе вам приборкати мігрень.