Діагностика мігрені

Певно, якщо не всі, то кожна друга людина з мігренню хоч раз шукала в мережі симптоми своєї хвороби. Звісно, це швидше, ніж похід до лікаря, однак геть ненадійно. Існують певні скринінгові тести для виявлення клінічних ознак мігрені. Проте, вони також потребують верифікації спеціаліста. Як ви можете допомогти лікарю в діагностиці мігрені читайте в нашому матеріалі.
Scroll to table of contents
Діагностика мігрені/Мігрень фото №1

Діагностика мігрені: типові ознаки та необхідні обстеження

Визначити, чи відповідає ваш головний біль мігренозному типу болю може невролог або сімейний лікар. Симптоми типового нападу мігрені (без аури) включають:

  • сильний пульсуючий, часто односторонній головний біль;
  • посилення болю в разі звичайної фізичної активності;
  • підвищена чутливість до світла та/або звуку;
  • нудота та/або блювання.

Діагностика мігрені ґрунтується на скаргах і огляді пацієнта й не вимагає додаткових обстежень. Дані щоденника й опис характеристик головного болю та супутніх симптомів допоможуть лікарю поставити діагноз. Радіологічні (рентген, комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія) чи ультразвукові дослідження можуть знадобитися лише для виключення інших можливих причин головного болю. Наявність чи відсутність підстав для проведення таких досліджень встановлює лікар.

Загалом наважитися на візит до кваліфікованого спеціаліста ꟷ означає наблизитися до життя, вільного від мігрені. Але одразу виникає купа запитань: як підготуватися до зустрічі з лікарем? Чи потрібно проходити додаткові обстеження? Що буде запитувати лікар? Тож гортайте далі, що дізнатися більше.

Тест ID Migraine

Для швидкого скринінгу мігрені існує кілька перевірених опитувальників, зокрема ID Migraine. Цей метод складається всього з трьох запитань і є простим способом виявлення клінічних ознак мігрені.

Тест ID Migraine не є діагностичним, він призначений для скринінгу мігрені. Не дивлячись на високу прогностичну цінність інструменту, його результати потребують перевірки та підтвердження лікарем.

пройти тест на мігрень
Лікування та профілактика мігрені

Види лікування мігрені

На жаль, на даний момент не існує єдиного препарату, який би універсально допомагав усім. Однак, існує широкий асортимент засобів, з яких можна обрати оптимальні методи скоропомічної та превентивної терапії. Які саме? Читайте у матеріалі.
Детальніше

Червоні прапорці

Неврологи дійшли висновку, що близько 18% пацієнтів із головним болем мають вторинний головний біль. Це вид болю, першопричина якого криється в іншому розладі. Певні ознаки під час огляду чи ваші скарги можуть спонукати лікаря до проведення додаткових обстежень, щоб виключити вторинне походження головного болю.

Ці ознаки в медицині називають «червоними прапорцями». До них можуть належати певні супутні симптоми чи захворювання, зокрема такі:

  • підвищена температура тіла, втрата ваги;
  • інфекція ВІЛ;
  • анамнез із наявністю новоутворень;
  • автоімунні захворювання;
  • зміни в неврологічному статусі (порушення свідомості, проблеми з рухами та відчуттями, порушення координації);
  • гострий, раптовий початок головного болю (перший у житті або найгірший);
  • поява головного болю в зрілому віці;
  • новий і зростальний головний біль, особливо після 50 років;
  • зміни в інтенсивності та частоті головного болю;
  • головний біль, що виник після травми.

Виявлення цих «червоних прапорців» разом із головним болем може стати підставою для лікаря здійснити дообстеження.

Опитувальники оцінки впливу на працездатність

Мігрень може чинити виражений негативний вплив на різноманітні аспекти життєдіяльності людини. На жаль, через стигматизацію мігрені й розповсюджене сприйняття цього неврологічного захворювання як «звичайного» головного болю, тягар мігрені значно недооцінюється.

За даними дослідження глобального тягаря хвороб, проведеного у 2019 році, мігрень займає друге місце серед причин порушення працездатності загалом і перше місце серед молодих жінок. Для оцінки впливу мігрені на життя лікар може застосувати цілий набір опитувальників (наприклад, MIDAS, HIT-6, MSQoL).

Найчастіше використовують MIDAS-тест (Migraine Disability Assessment Questionnaire), що допомагає визначити, наскільки мігрень заважає вам виконувати свої щоденні обов’язки.

Залежно від загальної кількості пропущених через мігрень днів протягом останніх трьох місяців, ступінь втрати працездатності класифікується чотирма ступенями, де 0-5 днів — I ступінь, 6-10 днів — II ступінь, 11-20 днів — III ступінь, ≥21 дня — IV ступінь.

Тест MIDAS не призначений для діагностики мігрені й не виключає інші серйозні захворювання. Він допомагає оцінити вплив мігрені на повсякденне життя й отримати загальне уявлення про вашу мігрень, що корисно також для створення довгострокового плану лікування. Через кілька місяців після початку лікування лікар може попросити вас повторно пройти тест, щоб побачити, чи змінилася кількість балів і оцінити ефективність призначення терапії. Інші тести — HIT-6 і MSQoL також вимірюють функціональний вплив мігрені на щоденну соціальну та робочу діяльність.

Що таке щоденник головного болю?

Для кращої діагностики мігрені в пригоді може стати ведення щоденника головного болю. Це допоможе лікарю зрозуміти особливості вашого головного болю, а також оцінити відповідь організму на лікування.

Щоденник дозволяє обчислити щонайменше частоту головного болю та його характер, прийом і дози медикаментів, наявність супутніх симптомів (наприклад, нудота, блювота, фотофобія та фонофобія).

Дані щоденника допомагають лікарю поставити діагноз, відстежувати динаміку перебігу захворювання, а також оцінити ефективність призначеного лікування. Зокрема, щоденник дозволяє вчасно запобігти зловживанню знеболювальними засобами й розвитку головного болю від надмірного вживання препаратів.

Існує безліч варіантів паперових щоденників – у вигляді місячних розграфлених бланків або компактних блокнотів із потижневими таблицями. Кожен може вибрати на свій смак.

Окрім того, для тих, хто віддає перевагу веденню записів в електронному вигляді, нещодавно з’явився Головний Бот — україномовний чат-бот, що допомагає вести щоденник головного болю. Його зручність у тому, що він завжди з вами — у вашому смартфоні. Він навіть делікатно нагадає про заповнення, якщо ви забігалися й забули про нього. Ви будь-коли зможете поділитися заповненим щоденником зі своїм лікарем, відправивши йому посилання на онлайн-файл, де зберігаються всі ваші записи.

Лікування та профілактика мігрені

Хто лікує мігрень?

Встановлювати діагноз мігрені та лікувати це складне неврологічне захворювання повинен кваліфікований медичний спеціаліст – лікар-невролог. Як зрозуміти, що потрібно до нього звернутися? Відповідь — у матеріалі.
Детальніше

Як ефективно підготуватися до візиту до лікаря.

Перший крок до ефективного контролю мігрені — це звернення до лікаря. Щоб забезпечити найкращий результат, намагайтеся надати якнайбільше інформації. Правильна підготовка до візиту до лікаря може допомогти швидше усунути ваші проблеми й отримати вичерпні відповіді на ваші запитання.

Будьте готові детально описати свій головний біль:
  • частота нападів;
  • інтенсивність болю;
  • характер болю;
  • тривалість нападів;
  • вплив факторів навколишнього середовища;
  • супутні та попереджувальні симптоми;
  • локалізація та поширення болю.
Принесіть свої записи (щоденник) щодо головного болю

Дані щоденника, який ви заповнювали протягом 1–2 місяців, допоможуть лікарю побачити прояви мігрені в різні періоди часу. Важливо його заповнювати щодня, навіть якщо головний біль був відсутнім. Що ретельніше й систематичніше ви будете вести щоденник, то легше буде лікарю розібратися з типом головного болю, визначити необхідність проведення додаткових обстежень і розробити оптимальний план лікувальних заходів або скоригувати вже наявний.

Заздалегідь дізнайтеся свою сімейну історію хвороби й розкажіть її.

Оскільки мігрень — це спадкове захворювання, важливо знати чи мав хтось це захворювання у вашій сім’ї. Якщо у вас є один або двоє батьків із мігренню, існує 50–75% імовірності, що ви також будете мати мігрень.

Візьміть із собою медичні документи й результати попередніх аналізів.

Це може допомогти скласти повнішу та точнішу картину вашої мігрені. Також зберіть список усіх попередніх методів лікування й вашу реакцію на них.

Підготуйте запитання й озвучте очікування.

Пам’ятайте, що ставити запитання – це нормально. Отримайте інформацію, необхідну для розуміння мігрені та її впливу на ваше життя. Попросіть пояснення будь-яких симптомів або варіантів лікування.

Висловлюйте свої побажання та побоювання.

Чесно й відкрито озвучте свої очікування та побажання, а також тривоги та побоювання. Відверте спілкування допоможе вам і вашому лікарю налагодити ефективну співпрацю, щоб визначити найкращий план лікування й зрештою приборкати ваш головний біль.

Висновки

Дуже важливо прислухатися до себе та реагувати на сигнали, які посилає наш організм. Деякі «червоні прапорці» можуть вказувати не на мігрень, а на інший головний біль – вторинний, який може мати серйозні причини та наслідки. Ці ознаки можуть потребувати додаткового обстеження.

Сама собою мігрень значно впливає на якість життя й робочу продуктивність. Для скринінгу ознак цього захворювання можна використовувати тести, такі як ID Migraine. Верифікувати й підтвердити стан допоможе візит до лікаря. Ретельна підготовка до візиту зробить ваше спілкування максимально інформативним для лікаря, а отже – максимально корисним для вас.

Автор - Олена Лівінська, кандидатка біологічних наук

Посилання на джерела

  1. Red and orange flags for secondary headaches in clinical practice. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6340385/
  2. Validation of the Headache Impact Test (HIT-6™) across episodic and chronic migraine. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3057423/#:~:text=Headache%20impact%20severity%20level%20can,for%20the%20HIT%2D6%20questionnaire
  3. Migraine-Specific Quality-of-Life Questionnaire (MSQ) Version 2.1 Score Improvement in Japanese Patients with Episodic Migraine by Galcanezumab Treatment: Japan Phase 2 Study. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7781358/#:~:text=The%20MSQ%20version%202.1%20is,the%20impact%20of%20migraine%20through
  4. Quality of Life and Disability Among Migraine Patients: A Single-Center Study in AlAhsa, Saudi Arabia. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8638781/#:~:text=The%20purpose%20of%20the%20migraine,in%20three%20dimensions%20of%20activity
  5. ID-Migraine™ questionnaire and accurate diagnosis of migraine. URL: https://www.readcube.com/articles/10.1590%2F0004-282x20170069
  6. A GUIDE TO TALKING TO YOUR DOCTOR ABOUT MIGRAINE. URL: https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/talking-to-your-doctor-about-migraine/
  7. Talk to your Doctor. URL: https://www.speakmigraine.com/en/living-migraine/how-talk-your-doctor-about-migraines
Знайдіть спеціаліста

Від своєчасної постановки правильного діагнозу та вибору терапії залежить ефективність лікування мігрені. Уникайте самолікування, щоб не зашкодити своєму здоров’ю. Зверніться до спеціаліста, який допоможе вам приборкати мігрень.

ЗНАЙТИ СПЕЦІАЛІСТА
NPS-UA-NP-00060