Остеохондроз і головний біль

Людина, яка не з чуток знає про остеоходроз, точно стикалася з головним болем. Він виникає в результаті різноманітних порушень в роботі шийного відділу хребта, приносячи немалий дискомфорт людині. Та чи є взаємозв'язок між остеоходрозом і нападами мігрені? Чи можуть останні бути викликані порушеннями роботи шийного відділу хребта? Розбираємося в матеріалі.
Scroll to table of contents
Остеохондроз і головний біль/Маски мігрені фото №1

Чи може остеохондроз зумовлювати головний біль?

Важко знайти людину не юного віку, яка б не стикалася із діагнозом остеохондроз. Остеохондроз – це термін, який використовується для опису групи захворювань, що пов’язані з порушенням нормального розвитку кісткової тканини. І хоча, такий діагноз дійсно присутній в міжнародній класифікації хвороб, його специфіка суттєво відрізняється від того, як його трактують деякі лікарі. Нерідко в Україні даний діагноз використовують для описання вікових змін в хребті. Адже, з віком в хребті відбуваються певні структурні зміни, і при їх рентгенологічному описі деякі фахівці вживають термін «остеохондроз».

Однак, зовсім необов’язково від цього болить голова. Навпаки, в переважній більшості головний біль має геть інші причини та пояснення. В той час, як відчуття скутості, болю та напруги у шиї чи спині, які списують на остеохондроз, виникає переважно через малорухливий спосіб життя та незручне положення тіла (особливо, при тривалому “сидінні” в телефоні, коли голова неприродним чином витягнута). За таких обставин виникає напруження м’язів, їх спазмування чи надмірне розтягнення, погіршення обмінних процесів, що зрештою може спричинювати появу болю.

Власне, біль в шиї найчастіше пов’язаний саме із м’язами, а не хребтом. Для зменшення проявів напруги в м’язах та їх спазмування слід забезпечувати собі належний рівень фізичної активності. Згідно з рекомендаціями, в якості числових орієнтирів оцінки рівня своєї фізичної активності можна орієнтуватися на 150 хвилин на тиждень – активності середньої інтенсивності (їзда на велосипеді, танці, тощо) або 75 хвилин на тиждень – активності високої інтенсивності (біг, плавання, кросфіт, тощо).

Мігрень

Причини виникнення мігрені

Дослідження показують, що у людей з мігренню спостерігається підвищена електрична активність ділянок мозку, які сприймають біль. При цьому деякі люди більш схильні до виникнення мігрені, ніж інші. Читайте матеріал про причини та фактори ризику розвитку мігрені, адже розуміння природи захворювання є ключем до її лікування.
Детальніше

Остеохондроз, мігрень і цервікогенний головний біль

Досить часто біль і скутість у шиї супроводжують мігрень. Також деякі пацієнти відзначають, що мігрень у них може починатися саме з болю в шиї. Проте варто розуміти, що одне не є першопричиною другого. Ці відчуття можна віднести до симптомів або навіть до передвісників початку нападу мігрені. Розрізняють первинний і вторинний головний біль (коли головний біль є наслідком іншого стану). Мігрень – це один із первинних видів головного болю, у розвитку якого важливу роль відіграє спадковість. Тож, що б ми не називали остеохондрозом, він не є причиною появи мігрені.

Однак проблеми в шийному відділі хребта дійсно можуть бути пов’язані з головним болем. Ця ситуація підпадає під окремий діагноз, а саме – цервікогенний головний біль. Він зумовлений порушеннями або пошкодженнями в ділянці шийного відділу хребта або м’яких тканин шиї та належить до вторинного головного болю.

Цервікогенний головний біль має прямий зв’язок із початком проблем у шийному відділі  хребта й минає одночасно з їх розв’язанням. Характерним є обмеження діапазону рухів у шиї та значне посилення головного болю під час їх здійснення. Такий головний біль часто має односторонній характер і може поширюватися від шиї або потилиці до передньої частини голови або позаду ока. При цьому головний біль може бути або не бути пов’язаним із болем у шиї. Лікування цервікогенного головного болю має бути спрямоване на усунення причини болю в шиї. Лікування включає нервові блокади, застосування лікарських засобів, фізіотерапію та фізичні вправи.

Чи допоможе масаж у разі мігрені?

Існують твердження, що масаж серед інших видів фізіотерапії може зменшувати частоту нападів мігрені. Але пов’язано це зовсім не з остеохондрозом чи «розбиванням солей», які начебто десь накопичуються в шиї чи спині (насправді такого явища не існує). Масаж може здійснювати загальний розслаблюючий ефект, а також приносити відчуття задоволення, таким чином протидіючи впливу стресу. А стрес, як ми пам’ятаємо, є одним із факторів, що провокують напади мігрені.

Також масажі можуть покращувати засинання і якість сну, що, в свою чергу, може позначатися на загальному самопочутті та частоті нападів різного типу головного болю, в тому числі й мігрені. Тож масаж варто розглядати як один із можливих методів нефармакологічного лікування мігрені, який позитивно впливає на фізичне й емоційне самопочуття.

Лікування та профілактика мігрені

Види лікування мігрені

На жаль, на даний момент не існує єдиного препарату, який би універсально допомагав усім. Однак, існує широкий асортимент засобів, з яких можна обрати оптимальні методи скоропомічної та превентивної терапії. Які саме? Читайте у матеріалі.
Детальніше

Висновки

Мігрень не пов’язана з остеохондрозом у жодній із можливих інтерпретацій цього діагнозу. Адже мігрень це первинний головний біль, у виникненні якого залучені генетичні передумови. Хоча, іноді нападу мігрені справді може передувати біль у шиї, проте він є симптомом мігрені, а не її причиною.

Масаж може чинити певний позитивний вплив на життя пацієнтів як джерело приємних емоцій, розслаблення та зменшення впливу стресу. Однак не варто розглядати масаж як єдину можливу опцію для лікування мігрені чи інших видів головного болю.  Для запобігання й зменшення відчуття напруги в м’язах та інших неприємних відчуттів у ділянці спини та шиї дуже важливо дотримуватися регулярної фізичної активності та стежити за своєю поставою.

Автор - Олена Лівінська - кандидатка біологічних наук
Знайдіть спеціаліста

Від своєчасної постановки правильного діагнозу та вибору терапії залежить ефективність лікування мігрені. Уникайте самолікування, щоб не зашкодити своєму здоров’ю. Зверніться до спеціаліста, який допоможе вам приборкати мігрень.

ЗНАЙТИ СПЕЦІАЛІСТА