Хто лікує мігрень?
На цій сторінці:
Який лікар може лікувати мігрень?
Лікуванням і діагностикою мігрені та широкого розмаїття інших головних болів займається лікар-невролог.
Але, певна річ, не маючи змоги потрапити до невролога, добре звернутися хоча б до сімейного лікаря чи терапевта. Вони також можуть провести первинну діагностику та призначити лікування, а за потреби й скерувати до невролога.
Пам’ятаймо, що мігрень – складне й виснажливе хронічне неврологічне захворювання, що може відрізнятися характером проявів у різних пацієнтів і мати різні ступені тяжкості.
Точна діагностика й вибір ефективної лікувальної стратегії мігрені можуть потребувати наявності в медичного спеціаліста достатньої практики та знань, які на додаток постійно оновлюються через невпинний науково-медичний прогрес.
Робота вузькоспеціалізованих лікарів часто зосереджена на певних пріоритетних сферах. Тож, якщо ви маєте або підозрюєте в себе мігрень, а також прагнете досягнути максимальних результатів, може бути доречно пошукати лікаря-невролога, який має досвід лікування саме цього захворювання.
Де може ховатися мігрень
Коли звернутися до лікаря?
Головний біль справді є дуже поширеною проблемою. Це одна з найчастіших причин, через які люди звертаються до лікаря та приймають ліки.
Але й видів і причин головного болю насправді існує дуже багато.
Часто буває, що пацієнти чи не пів життя скаржаться на головний біль, лікують примарну «вегетосудинну дистонію», «остеохондроз» чи «дисциркуляторну енцефалопатію», стають жертвами руйнівних соціальних стереотипів, перш ніж нарешті отримають належно встановлений діагноз.
Італійське дослідження 2010 року показало, що понад половину людей чекали більш як 5 років від початку хвороби, щоб отримати діагноз мігрені.
Що раніше вдасться з’ясувати вид і можливі причини головного болю, то ефективнішим може виявитися його лікування й то якіснішим життям можна насолоджуватися.
А в деяких випадках – ще й запобігти серйознішим недугам.
Тож незалежно від того, маєте ви попередньо встановлений діагноз мігрені, чи ні – у випадку дошкульних головних болів не варто відкладати консультацію невролога.
Також тут варто нагадати про червоні прапорці, які можуть указувати на серйознішу медичну проблему та є підставою для негайного звернення за медичною допомогою:
- сильний, громоподібний головний біль із раптовим початком;
- головний біль, що супроводжується лихоманкою, сплутаністю свідомості, двоїнням в очах, відчуттям оніміння чи слабкості в будь-якій частині тіла;
- головний біль після травми голови;
- посилення головного болю або погіршення загального стану під час натужування, кашлю, чхання, нахилу голови, рухів очима;
- головні болі, що з’явилися в старшому віці, особливо після 50 років.
Як підготуватися до консультації?
Готуватися до медичної консультації дуже важливо.
Це збереже час як лікаря, так і ваш власний, допоможе вам чіткіше описати свої симптоми, а лікареві – точно встановити діагноз і вибрати оптимальний режим лікування.
Важливо розуміти, що якогось специфічного дослідження на мігрень немає, тож діагноз встановлюють здебільшого на основі збору й аналізу симптомів і сімейної історії. У деяких випадках, щоб виключити інші діагнози, може бути призначено спеціальні діагностичні процедури.
Варто заздалегідь подумати над відповідями на можливі запитання.
- Як давно і як часто повторюються ваші головні болі?
- Як би ви описали їх характер (гострий, тупий, пульсаторні)?
- У якій ділянці голови локалізується цей біль (лоб, скроні, потилиця, очі)?
- Чи наявні при цьому якісь додаткові симптоми (підвищена чутливість до світла, звуків, запахів, сльозотеча тощо)?
- Чи супроводжується ваш головний біль нудотою або блюванням?
- Чи помічаєте ви залежність між виникненням головних болів і періодом місячного циклу?
- Чи можете ви відзначити певні тригери, які на, вашу думку, провокують напад головного болю?
- Чи маєте ви близьких родичів із головними болями?
- Чи мали ви раніше травми голови, неврологічні інфекції чи перенесені оперативні втручання на голові?
- Які лікарські засоби ви приймаєте від головного болю, як часто й у якому дозуванні? Як ви оцінюєте рівень їх ефективності?
- Які інші лікарські препарати чи дієтичні добавки ви приймаєте?
- Які супутні захворювання ви маєте?
Також лікар може поцікавитися вашим розпорядком дня, кількістю та якістю сну, рухового режиму.
Потрібно враховувати, що різні види головного болю можуть чергуватися між собою. Тож симптоми в різних випадках можуть відрізнятися, і це поширена ситуація. Вказуйте на це, якщо так буває у вас.
Якщо у вас є попередні лікарські висновки після попередніх візитів щодо станів, що можуть впливати на вашу ситуацію з головним болем, обов’язково візьміть їх із собою.
Сформулюйте наперед свої запитання, які, можливо, захочете поставити лікарю.
До прикладу, якщо лікар призначить певні препарати, поцікавтеся механізмом їх дії, розпитайте про можливі побічні дії, взаємодію з іншими лікарськими засобами та вплив на здатність керувати автомобілем. Вас також може зацікавити вплив певних звичок чи хобі на ваш стан (наприклад, відвідування сауни чи споживання певної їжі тощо).
Важливість регулярних візитів
Зважаючи, що мігрень – це хронічне захворювання, яке має періоди загострення та послаблення, потрібно уважно стежити за своїм станом, відзначати всі можливі зміни та регулярно консультуватися з лікарем. Частота й тяжкість нападів можуть змінюватися, що може бути пов’язано як із природним перебігом мігрені, так і з появою супутніх захворювань. Ці чинники, а також індивідуальна сприйнятливість визначають можливість застосування тих чи інших лікувальних заходів. Регулярні візити до лікаря дозволяють прослідкувати ефективність різних інших лікувальних стратегій і за потреби вносити відповідні корективи.
Уже під час першого візиту лікар, імовірно, порекомендує вам вести щоденник головного болю.
Заповнення щоденника займає небагато часу, а натомість дозволяє лікарю підтвердити чи уточнити діагноз, встановити кількість нападів, підрахувати дні прийому ліків і оцінити ефективність призначеного лікування.
Якщо ви використовуєте паперовий щоденник, то не забувайте приносити його на кожен візит. У разі використання електронного щоденника регулярно надсилайте його дані своєму лікареві.
Висновки
Встановлювати діагноз мігрені та лікувати це складне неврологічне захворювання має кваліфікований медичний спеціаліст — лікар-невролог.
Вчасне звернення за допомогою, налагодження довірливої співпраці та регулярне спостереження допоможуть вибрати найефективнішу лікувальну стратегію, а відтак — успішно контролювати хворобу й берегти від мігрені безцінні дні свого життя.
Посилання на джерела
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/symptoms-causes/syc-20360201
- https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/headache-specialist/
- https://guidelines.moz.gov.ua/documents/3573
- https://americanmigrainefoundation.org/migraine-diagnosis-treatment/
- https://www.health.harvard.edu/healthbeat/when-to-see-your-doctor-for-headache-pain
- Viticchi, G., et al., Time delay from onset to diagnosis of migraine. Headache, 2011. 51(2): p. 232–6
Від своєчасної постановки правильного діагнозу та вибору терапії залежить ефективність лікування мігрені. Уникайте самолікування, щоб не зашкодити своєму здоров’ю. Зверніться до спеціаліста, який допоможе вам приборкати мігрень.