Специфічна терапія мігрені

Звісно, було б добре мати вакцину від мігрені, яка формує пожиттєвий «імунітет». На жаль, на сьогодні такої опції не існує. Але є лікарські засоби, завдяки яким можна зменшити кількість днів із мігренню. Ефект від їх застосування зберігається протягом 1-го або навіть 3-х місяців.
Scroll to table of contents
Специфічна терапія мігрені/Лікування та профілактика мігрені фото №1

Пояснення механізму дії

Специфічна терапія мігрені передбачає не просто тимчасове полегшення головного болю, а відповідно — специфічний вплив на ключові ланки механізмів, що залучені до розвитку нападу мігрені.
Пам’ятаємо, що патофізіологія мігрені — складна та до кінця не з’ясована. Раніше було популярним твердження, що «мігрень — це судинна хвороба». Наразі ж мігрень розглядається як нервово-судинне захворювання, зважаючи на те, що ключові події розгортаються в мозкових оболонках у зоні іннервації трійчастого нерву.
Під час розвитку нападу мігрені певні типи нервових волокон продукують речовину, яка має назву CGRP (пептид, кодований геном кальцитоніну). Цей пептид активує передачу больового сигналу й під час нападу мігрені відбувається його вивільнення в значній кількості.
Крім посилення больового сигналу, CGRP сприяє викиду інших біологічно активних речовин, що призводить до розширення і паралічу судин, запалення в мозкових оболонках і подальшого подразнення больових нервових закінчень. Цей стан супроводжується вираженим, пульсуючим головним болем, нудотою та/або блюванням, підвищеною чутливістю до світла і звуків.
Донедавна не було лікарських засобів, які б впливали безпосередньо на винуватця нападу мігрені — CGRP. Але наука не стоїть на місці, й в 2018 році у світі з’явився перший препарат, з групи моноклональних анти-CGRP антитіл — засобів, націлених на пептид CGRP.
1983 р.

відкриття білка, пов’язаного з геном кальцитоніну (CGRP)

1990-ті р.

у багатьох дослідженнях виявлено, що під час мігренозних атак відбувається вивільнення CGRP

2010-ті р.

розробка та клінічні дослідження анти-CGRP моноклональних антитіл

2018 р.

FDA затвердило перший препарат групи анти-CGRP моноклональних антитіл

Цей вид засобів від мігрені належить до профілактичної терапії, тобто такої, що зменшує частоту та тяжкість нападів.
Поява цього нового класу препаратів стала початком нової ери в лікуванні мігрені. Адже, моноклональні анти-CGRP антитіла характеризуються високим рівнем специфічності: моноклональне антитіло вибірково й міцно зв’язується із пептидом CGRP або його рецептором, запобігаючи розвитку нападу.
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень
пройдіть Тест на мігрень

Коли очікувати ефект

Наявні дослідження показали, що анти-CGRP моноклональні антитіла мають швидкий початок дії, у деяких осіб з мігренню ефект може спостерігатися навіть у перші дні або перші тижні після початку лікування.
Зазвичай, перше оцінювання цього виду терапії проводять щонайменше після 3 місяців лікування.

Водночас, у певної частки людей профілактичний ефект розвивається після тривалішого лікування. Дійсно, деяким пацієнтам із мігренню може знадобитися більше часу, щоб досягти користі від використання моноклональних антитіл. Дуже важливо, аби лікар попередив вас, що ефективність профілактичної терапії може спостерігатися не одразу. Тому не варто відмовлятися від лікування після перших тижнів терапії. Якщо після трьох місяців не вдається досягти бажаного ефекту, лікар може запропонувати продовжити лікування ще на 3 місяці. І лише після цього — повторно оцінити користь від терапії.

Лікування та профілактика мігрені

Новітні методи терапії мігрені

Детальне вивчення складних процесів виникнення мігрені в останні роки дає можливість створювати нові ліки, які будуть ефективні у різних категорій пацієнтів. Дізнайтеся більше про новітні методи, які полегшують життя з мігренню.
Детальніше

Якого ефекту очікувати

Потрібно розуміти, що повне зникнення нападів головного болю в разі застосування профілактичної терапії трапляється вкрай рідко.

Під час оцінювання ефективності профілактичного лікування лікар бере до уваги такі показники:

  • зниження кількості днів з головним болем або мігренню протягом місяця на 50%
  • значне зниження тривалості нападу
  • значне зниження тяжкості нападу
  • покращення відповіді на скоропомічну терапію
  • зменшення впливу мігрені на важливі сфери життя
  • покращення якості життя та зниження психологічного стресу.

Досягнення будь-якого з цих показників розцінюється як успішне профілактичне лікування мігрені.

Як довго застосовувати

Особливістю препаратів моноклональних анти-CGRP антитіл є те, що вони вводяться у формі підшкірних або внутрішньовенних ін’єкцій раз на один або раз на три місяці.
Хороша переносимість надає їм відчутні переваги, порівняно з неспецифічними профілактичними засобами та створює можливості для тривалого застосування.

Як зазначено в діючих рекомендаціях Європейської федерації головного болю, призупинення лікування моноклональними анти-CGRP антитілами можна розглянути після 12-18 місяців безперервного лікування. За потреби лікування продовжуйте стільки, скільки необхідно. Якщо після припинення застосування препарату мігрень посилюється — запропоновано відновити терапію. Варто визнати, що наразі немає чітких вказівок щодо оптимальної тривалості профілактичного лікування мігрені моноклональними анти-CGRP антитілами. Тут варто зважати на індивідуальні особливості кожного окремого пацієнта.

Ефективність і безпечність

За результатами аналізу клінічних досліджень, а також  уже накопичених на сьогодні даних реальної практики, моноклональні анти-CGRP антитіла мають хорошу переносимість. Причому частота припинення застосування через побічні ефекти в разі лікування моноклональними анти-CGRP антитілами є значно нижчою, порівнянно з неспецифічними таблетованими засобами профілактики.

Результати досліджень щодо безпечності та ефективності моноклональних анти-CGRP антитіл були достатньо переконливими, для їхнього беззаперечного та швидкого схвалення з боку Управління з продовольства та медикаментів США (FDA) та Європейського агентства з лікарських засобів (EMA). Зважаючи на загальні докази переваг цих засобів і простоту їхнього застосування експерти Європейської федерації головного болю нещодавно вивели моноклональні анти-CGRP антитіла в терапію першої лінії для профілактичного лікування осіб з епізодичною та хронічною мігренню.

Відсутність необхідності частого застосування та специфічний механізм дії робить моноклональні анти-CGRP антитіла справді рятівними для пацієнтів із головним болем, пов’язаними із надмірним споживанням ліків.

До прикладу, в одному з досліджень, де були залучені пацієнти старшого віку, які через супутні хронічні захворюваньня, вживали багато знеболювальних засобів, було зазначено зменшення застосування знеболювальних препаратів більш, як удвічі. Можливість застосування моноклональних анти-CGRP антитіл для цієї групи пацієнтів є особливо цінною ще й тому, що застосування найпопулярніших засобів від мігрені — триптанів, у таких осіб є небажаним через судинозвужувальну дію та серцево-судинні ризики.

Специфічна терапія мігрені/Лікування та профілактика мігрені фото №2

Види моноклональних антитіл.

На сьогодні у світі існує чотири лікарські засоби на основі моноклональних анти-CGRP антитіл. Із них три є блокаторами власне пептиду CGRP, а четвертий засіб – блокує рецептор CGRP.
Ці засоби практично не відрізняються за рівнем ефективності, але мають деякі відмінності в способі та режимі застосування.

Лікування та профілактика мігрені

Хто лікує мігрень?

Встановлювати діагноз мігрені та лікувати це складне неврологічне захворювання повинен кваліфікований медичний спеціаліст – лікар-невролог. Як зрозуміти, що потрібно до нього звернутися? Відповідь — у матеріалі.
Детальніше

Висновки

Розширення знань про механізми розвитку нападу мігрені стало передумовою до розроблення нових класів препаратів із якісно новим рівнем специфічності механізму дії.

Прицільна дія, високий профіль безпечності та хороша переносимість розширюють можливості використання моноклональних анти-CGRP антитіл, підвищують прихильність до терапії та покращують якість життя пацієнтів.

Додаткова цінність цих препаратів полягає в тому, що пацієнтам не потрібно щоденно застосовувати лікарські засоби і відповідно — постійно пам’ятати про своє захворювання. Більше днів без мігрені — більше можливостей для повноцінного життя.

Автор - Олена Лівінська, кандидатка біологічних наук
Знайдіть спеціаліста

Від своєчасної постановки правильного діагнозу та вибору терапії залежить ефективність лікування мігрені. Уникайте самолікування, щоб не зашкодити своєму здоров’ю. Зверніться до спеціаліста, який допоможе вам приборкати мігрень.

ЗНАЙТИ СПЕЦІАЛІСТА
NPS-UA-NP-00064