Мігрень та вагітність

При плануванні вагітності жінки з мігренню стикаються з безліччю запитань: Як вагітність вплине на перебіг мігрені? Чи не зашкодить хвороба дитині? Чи передасться мігрень у спадок? Як лікувати напади під час вагітності? Давайте, розбиратися з цими та іншими питаннями разом.
Scroll to table of contents
Мігрень та вагітність/Життя з мігренню фото №1

Мігрень при вагітності

Мігрень – це спадкове захворювання. Тобто, схильність до виникнення мігрені передається спадково. Проте, гормональні зміни також відіграють важливу роль. В дитячому віці мігрень частіше спостерігається у хлопчиків, але з початком підліткового періоду – лідерство перехоплюють дівчата.  Разом з першими місячними нерідко дебютує й мігрень.

Гормональні коливання, що відбуваються в організмі жінки протягом менструального циклу мають істотний зв’язок з розвитком мігренозного нападу. Вважається, що зниження рівня естрогену у пізню лютеїнову фазу циклу сприяє підвищенню сприйнятливості кровоносних судин до дії простагландинів, що беруть участь у нейрогенному запаленні під час нападу. Крім цього, є дані про вплив естрогену на синтез і метаболізм нейромедіатора серотоніну, який залучений у механізми сприйняття болю.

При настанні вагітності таке коливання гормонів зникає, а рівень естрогену при цьому є високим, особливо у другому та третьому триместрах. Власне в цей період частота мігрені може відчутно зменшуватись.

І справді, більшість пацієнток з мігренню відмічають зменшення частоти та важкості больових нападів у період вагітності. Особливо це стосується жінок, у яких мігрень протікає без аури.

Хоча, іноді, мігрень під час вагітності не зникає, або ж навіть з’являється вперше. Прогресувати мігрень може переважно у першому триместрі вагітності, коли рівень естрогенів перебуває на низькому рівні.

Вплив мігрені при вагітності на здоров'я жінки та плоду

Нещодавнє дослідження показало, що жінки з мігренню можуть мати вищий ризик ускладнень вагітності, таких як передчасні пологи, високий артеріальний тиск та прееклампсія. Прееклампсія включає високий артеріальний тиск із додатковими симптомами, такими як білок у сечі та ознаками ушкодження інших органів під час вагітності. При цьому жінки, які страждали на мігрень з аурою, мали більше шансів на розвиток прееклампсії під час вагітності, ніж ті, у кого була мігрень без аури. Дослідники виявили, що мігрень не була пов’язана з діабетом вагітних або низькою вагою дитини при народженні.

Хоча загалом ризики цих ускладнень досить низькі, жінки з мігренню в анамнезі повинні знати про можливі ризики та завчасно проконсультуватися зі своїм лікарем. Потрібні додаткові дослідження, щоб точно визначити, чому мігрень може бути пов’язана з вищим ризиком ускладнень. Тим часом жінкам з мігренню може бути корисним більш ретельний моніторинг під час вагітності, щоб якомога швидше виявляти та лікувати потенційні ускладнення. Доказів того, що мігрень, з аурою або без неї, може збільшити ризик викидня, мертвонародження або вроджених аномалій відсутні.

Лікування та профілактика мігрені

Види лікування мігрені

На жаль, на даний момент не існує єдиного препарату, який би універсально допомагав усім. Однак, існує широкий асортимент засобів, з яких можна обрати оптимальні методи скоропомічної та превентивної терапії. Які саме? Читайте у матеріалі.
Детальніше

Лікування мігрені при вагітності

Одним із перших питань, що постають перед пацієнтками з мігренню, які дізнаються про свою вагітність – “І як же тепер лікувати свою мігрень”?

І справді, більшість засобів як абортивної, так і профілактичної терапії мігрені мають обмеження у застосуванні при вагітності. Під час всього періоду вагітності для полегшення головного болю може використовуватися парацетамол.

Застосування інших засобів теж може бути припустимим в певних випадках. Зокрема, в другому триместрі вагітності можуть застосовуватись деякі нестероїдні протизапальні препарати. Але це вимагає окремого погодження з лікарем.

Безпечність використання триптанів під час вагітності є суперечливим і  загалом не рекомендоване, за винятком випадків нагальної необхідності. В цілому, можливість застосування медикаментозної терапії під час вагітності потребує обов’язкової консультації спеціаліста.

Альтернативні техніки лікування та зняття болю

При слабкій інтенсивності мігрені при вагітності рекомендовано розглядати, в першу чергу, немедикаментозні методи, що сприяють зменшенню частоти та тяжкості нападів головного болю. Серед них:

  • Вправи на розслаблення
  • Відпочинок у темній тихій кімнаті
  • Контроль та уникнення впливу своїх тригерів
  • Достатнє пиття
  • Уникання пропуску прийомів їжі
  • Контроль впливу стресу
  • Масаж
  • Достатній сон

Іншим, альтернативним способом лікування мігрені під час вагітності є застосування приладів для нейромодуляції. Допоміжними методами можуть бути також когнітивно-поведінкова терапія та медитація.

Лікування та профілактика мігрені

Хто лікує мігрень?

Встановлювати діагноз мігрені та лікувати це складне неврологічне захворювання повинен кваліфікований медичний спеціаліст – лікар-невролог. Як зрозуміти, що потрібно до нього звернутися? Відповідь — у матеріалі.
Детальніше

Висновки

Із настанням вагітності у більшості пацієнток з мігренню спостерігається зниження частоти та важкості мігренозних нападів.

Проте, у деяких випадках мігрень з’являтися вперше саме під час вагітності. Питання лікування мігрені при вагітності є непростим, адже багато лікарських засобів є протипоказаними. Тож, у цей період особливу вагу мають немедикаментозні підходи для контролю мігрені, серед яких пріоритезація сну, уникання стресу, достатній відпочинок, вправи на розслаблення, тощо.

Однак, при відчутному впливі мігрені на звичну діяльність, її точно не варто залишати без лікування. Адже, в певних випадках вплив мігрені на самопочуття та здоров’я може бути більшим за потенційні побічні дії від її лікування.  Для вибору оптимального, безпечного та ефективного лікування мігрені під час вагітності слід обов’язково консультуватися із своїм лікарем.

Автор - Олена Лівінська, кандидатка біологічних наук
Знайдіть спеціаліста

Від своєчасної постановки правильного діагнозу та вибору терапії залежить ефективність лікування мігрені. Уникайте самолікування, щоб не зашкодити своєму здоров’ю. Зверніться до спеціаліста, який допоможе вам приборкати мігрень.

ЗНАЙТИ СПЕЦІАЛІСТА
NPS-UA-NP-00060