Причини виникнення мігрені
Пояснюємо у матеріалі.
На цій сторінці:
Механізм розвитку нападу
Якщо говорити зовсім спрощено, то причини розвитку мігрені криються в мозку. У людей із мігренню спостерігається підвищена електрична активність ділянок мозку, які сприймають біль та інші відчуття.
Деякий час помилково вважали, що мігрень — це суто судинне захворювання, за якого головний біль виникає через спазм мозкових судин. Проте сучасні дослідження демонструють, що мігрень є нервово-судинним захворюванням, за якого основні нейрохімічні події відбуваються в зоні іннервації трійчастого нерва — найбільшого й найскладнішого нерва в ділянці голови.
Причини головного болю під час нападу мігрені пов’язані з активізацією та підвищеною збудливістю нервових клітин цього нерва. Ці клітини мають чутливі закінчення в оболонках головного мозку та судинах. Під час мігрені вони вивільняють низку біологічно активних речовин, зокрема пептид, що кодується геном кальцитоніну (calcitonin gene-related peptide, CGRP). Це спричиняє місцеву запальну реакцію, розширення артерій у мозку й подальше подразнення больових нервових закінчень, зокрема в судинній стінці. Уся ця бурхлива реакція в оболонках головного мозку під час нападу мігрені називається «нейрогенним запаленням». Саме вона супроводжується відчуттями інтенсивного пульсуючого головного болю, нудотою та/або блюванням, підвищеною чутливістю до світла та звуків.
Сьогодні CGRP є найбільш дослідженим нейропептидом, якому науковці відводять провідну роль у механізмі розвитку мігрені. Методи лікування, засновані на блокуванні дії цього пептиду є найвагомішою новиною в лікуванні та профілактиці мігрені за останні десятиліття.
Фактори ризику
На виникнення мігрені впливають генетичні фактори. Понад половина осіб, що страждають від мігрені, мають хоча б одного родича із цим захворюванням. Якщо в обох батьків була мігрень, то ймовірність виникнення цього захворювання в дітей зростає до 60–90%. Діти, чиї батьки страждають від мігрені з аурою, мають у 4 рази більший ризик також мати мігрень з аурою.
Мігрень є гетерогенним захворюванням, тому складно передбачити, хто буде страждати на мігрень, проте специфічні фактори ризику роблять певних людей більш схильними до її виникнення,
ніж інших.
Де може ховатися мігрень
Фактори-тригери мігрені
Мігрень непередбачувана, адже напад може початися в будь-який момент. Існує порогова теорія, яка пояснює різний ступінь чутливості людини до зовнішніх або внутрішніх подразників — чинників, що провокують початок нападу. Якщо поріг високий, то для запуску мігрені може знадобитися два або три подразники. Якщо низький, достатньо й одного, щоб почалася мігрень. Від того, як близько людина перебуває до цього порогу в будь-який момент часу, залежить, наскільки частими, сильними та виснажливими будуть головний біль та інші симптоми нападу.
У людей із мігренню зазвичай виявляють нижчий поріг чутливості порівняно зі здоровими особами. Ці порогові зміни вірогідно йдіть за різними фазами протягом нападу мігрені. Поріг досягає найнижчої точки, коли починається головний біль, і підвищується після закінчення головного болю, а потім поступово знижується до наступного нападу.
Відомо, що мозок людей із мігренню «любить» баланс, наприклад налагоджений режим сну та харчування. Також відомо, що мігрень може бути спровокована алкоголем і менструальним циклом. Докази щодо інших провокаційних факторів, таких як фізичні вправи, вживання шоколаду та яскраве світло, менш певні.
Зазвичай люди з мігренню мають свій власний перелік чинників, які можуть спровокувати початок нападу. Проте в медицині роль тих чи інших чинників в ініціації нападу мігрені досі розглядають як спірну. Іноді буває важко визначити, чи дійсно щось є індивідуальним подразником, а чи те, що людина розцінює як тригер, насправді є раннім симптомом нападу мігрені.
Дослідження виявили, що інколи те, що вважається тригером, насправді пов’язане зі стадією продрому (передвісників) нападу мігрені. Під час цієї стадії можуть з’являтися такі симптоми, як зміна настрою чи емоцій, тяга до певної їжі та підвищення чутливості до світла, звуку чи запахів.
Ці симптоми можуть змусити вас думати, що щось провокує напад мігрені. Наприклад, на початку нападу мігрені у вас виникло бажання з’їсти щось солодке. Відтак ви з’їли трохи шоколаду, щоб задовольнити цю тягу. Коли потім у вас заболить голова, ви гадатимете, що пусковим механізмом нападу стало вживання шоколаду. Але насправді у вас почався напад мігрені, коли почалася тяга до їжі: ця тяга була попереджувальним знаком.
Те саме може стосуватися й інших факторів. Якщо ви більш чутливі до світла на етапі передвісників, ви можете вважати тригером яскраве світло. Якщо ви більш чутливі до запахів, то можете сприймати як тригери певні запахи.
Якщо ви навчитеся розпізнавати ці попереджувальні сигнали, які передують появі головному болю, то зможете швидше застосувати необхідне лікування й запобігти прогресуванню нападу.
Сьогодні не існує засобу для повного зцілення від мігрені. Однак ця хвороба піддається лікуванню. За допомогою своєчасної та правильно підібраної терапії в більшості випадків мігрень можна контролювати.
Гормональні фактори та мігрень
Головний біль однаково часто буває в дівчаток і хлопчиків у віці до статевого дозрівання. Однак він частіше виникає в дівчат, коли вони досягають статевої зрілості. 70% людей, які страждають на мігрень, — жінки. Серед цих жінок від 60% до 70% повідомляють про зв’язок між менструацією та нападами мігрені. З огляду на цю статистику, більшість жінок ставлять собі таке запитання: як гормональні фактори впливають на головний біль?
Гормони часто називають «хімічними посланцями» нашого тіла. Вони є в органах, тканинах і кровотоці, а також виробляються ендокринними залозами. Якщо певного гормону замало або забагато, це може вивести організм з рівноваги та спровокувати появу певних симптомів. Естроген і прогестерон — два основні статеві гормони в жінок. Естроген зумовлює жіночі фізичні особливості, запускає статеве дозрівання та сприяє репродуктивній функції. Протягом менструального циклу рівень естрогену змінюється. Він досягає піку в середині циклу та падає з настанням менструації. Саме в цей час у жінок можуть спостерігатися напади мігрені за два дні до менструації та протягом перших 3 її днів. Ці напади зазвичай більш інтенсивні та тривалі й можуть супроводжуватися більш вираженою світлочутливістю, ніж напади в інший період циклу. Коливання рівня гормонів, зокрема естрогену, протягом усього життя жінки можуть зумовлювати появу нових симптомів мігрені, а також впливати на їх вираженість.
Напади також можуть посилюватися, коли рівень гормонів підвищується або падає після пологів чи під час переходу до менопаузи. У багатьох жінок протягом останніх шести місяців вагітності симптоми мігрені стають рідшими. Однак у декого мігрень уперше з’являється під час першого триместру вагітності, а потім зникає. Після пологів частота нападів мігрені зазвичай повертається до того рівня, який був до вагітності, хоча деякі жінки можуть не мати проблем із мігренню навіть під час годування грудьми. Менопауза приносить стабільніший рівень гормонів. У багатьох жінок напади мігрені зменшуються або зникають, коли припиняються менструації. Хоча певний відсоток жінок мігрень турбує навіть після 60 років. Перехід до менопаузи, який називається перименопаузою, також може погіршити симптоми мігрені. Під час перименопаузи менструації стають більш нерегулярними, що спричинює непередбачувані гормональні зміни. У цілому рівень естрогену починає знижуватися. Таке раптове падіння рівня естрогену, яке в кінцевому підсумку призводить до повного припинення менструації в жінки, може викликати напади мігрені. Крім того, мігрень може бути спричинена овуляцією, замісною гормональною терапією або контрацепцією та різними порушеннями менструального циклу.
Фази мігрені
Висновки
Мігрень — нервово-судинне захворювання, схильність до якого обумовлена низкою специфічних факторів. Головний біль під час нападу мігрені пов’язаний з активізацією та підвищеною активністю нейронів трійчастого нерва й каскадом нейрохімічних процесів, які відбуваються в головному мозку. Роль тих чи інших чинників в ініціації нападу мігрені неоднозначна, проте вміння розпізнавати попереджувальні ознаки, які передують головному болю, допоможе вам швидше застосувати необхідне лікування й запобігти прогресуванню нападу. Коливання рівня гормонів під час менструального циклу та протягом усього життя пояснює вищу частоту мігрені в жінок порівняно з чоловіками. Розуміння причин і механізмів розвитку нападу, зокрема виявлення одного з основних його «винуватців» — пептиду CGRP ̶ дозволило розробити новітні засоби терапії для ефективного контролю мігрені.
Посилання на джерела
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/symptoms-causes/syc-20360201
- Фази розвитку мігренозного нападу (за: Осипова В.В., Табеева Г.Р., 2007). Боженко Н.Л. Мігрень: деякі аспекти патогенезу, діагностики та лікування. Ліки України. УДК 616.857—036.22-092-085.
- Bigal ME, et al. Headache 2013;53:1230–44.
- Russell FA, et al. Physiol Rev 2014 94:1099–142
- Vetvik KG, et al. Lancet Neurol. 2017;16:76-87;
- Bigal ME et al. Neurol Clin. 2009;27:321-24;
- Medscape. Доступно за посиланням: https://emedicine.medscape.com/article/1142556-overview#a4 Останній доступ у грудні 2022 р.;
- Stewart WF, et al. Neurology 1996;47:52-59.
- https://www.rigshospitalet.dk/english/departments/neuroscience-centre/danish-headache-center/patient-information/Documents/migraine.pdf
- https://migrainetrust.org/live-with-migraine/self-management/common-triggers/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31219950/
- Національна служба охорони здоров’я Великої Британії. Доступно за посиланням: https://www.nhs.uk/conditions/migraine/causes Останній доступ у грудні 2022 р.
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8260-menstrual-migraines-hormone-headaches
- https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/headaches-and-women-what-do-hormones-have-to-do-with-it
- https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/anti-cgrp-treatment-options/
Від своєчасної постановки правильного діагнозу та вибору терапії залежить ефективність лікування мігрені. Уникайте самолікування, щоб не зашкодити своєму здоров’ю. Зверніться до спеціаліста, який допоможе вам приборкати мігрень.