Синдром Аліси в країні чудес

Люди, що мають мігрень з аурою, певно, знайомі з таким терміном як "синдром Аліси в країні чудес". Зміна сприйняття візуальних образів, себе і часу — найбільш типові симптоми цього явища. Як він діагностується, у кого найчастіше зустрічається та до чого тут славнозвісна книга Льюїса Керролла? Відповіді — далі у матеріалі.
Scroll to table of contents
Синдром Аліси в країні чудес/Життя з мігренню фото №1

Синдром Аліси в країні чудес – що це таке?

Рідкісний, загадковий і навіть трохи романтизований через свою назву синдром Аліси в країні чудес є доволі неприємним і дезорієнтаційним розладом, який має зв’язок із мігренню.

Синдром Аліси в країні чудес (САКЧ) – це неврологічне порушення, що пов’язане з деякими змінами обробки та сприйняття інформації нашим мозком.
Відповідно цей стан може проявлятися спотворенням сприйняття наших відчуттів (зокрема, часу, слуху, дотику, зору).

Симптоми САКЧ дуже різноманітні й умовно поділяються на 3 основні категорії – ті, що стосуються візуального сприйняття, сприйняття себе й часу. Вони дуже специфічні й навіть мають спеціальні окремі назви.

Серед симптомів, що пов’язані із порушенням візуального сприйняття:

  • відчуття того, що предмети віддаляються від вас, тоді як вони нерухомі (поропсія);
  • сприйняття предметів набагато ближчими, ніж вони є (пелопсія);
  • порушення сприйняття розмірів предметів, коли вони здаються меншими чи більшими (мікро- та макропсія);
  • сприйняття прямих ліній як хвилястих (дисморфопсія);
  • відчуття надмірної яскравості кольорів (гіперхроматопсія).

Серед симптомів, що пов’язані зі самосприйняттям:

  • відчуття, ніби частини вашого тіла більші чи менші, ніж вони є (макро- та мікросоматогнозія);
  • відчуття левітації;
  • відчуття роздвоєння тіла;
  • відчуття нереальності того, що вас оточує (дереалізація);
  • відчуття чи сумніви у власній реальності (деперсоналізація).
Синдром Аліси в країні чудес/Життя з мігренню фото №2

Симптоми САКЧ переважно короткочасні. Точних епідеміологічних даних про САКЧ наразі існує недостатньо – з одного боку, немає достатньо масштабних досліджень цього розладу, а з іншого боку – відсутні однозначно прийняті діагностичні критерії для САКЧ.

Цікаво, що хоча загалом цей синдром вважається доволі рідкісним, клінічні дослідження демонструють рівень поширеності САКЧ до 15% серед пацієнтів із мігренню.

Крім того, на основі деяких даних, поширеність окремих симптомів САКЧ у загальній популяції теж є не такою вже й низькою. Зокрема, наприклад, симптоми мікро- й макропсії, згідно з деякими даними, спостерігаються в 5–6% людей.

Симптоми мігренозної аури дуже перегукуються із симптомами САКЧ. Багато дослідників схильні розглядати ці симптоми власне як прояви цієї аури. Деякі ж вважають САКЧ одним із рідкісних видів мігрені – так званої «тихої» мігрені, коли напад обмежується лише аурою без характерного больового синдрому. Але навіть окремо без больового супроводу ці симптоми завдають чималих страждань пацієнтам, різко унеможливлюючи їх нормальну діяльність, роботу й відпочинок.

У деяких випадках крім мігрені, розвиток «синдрому Аліси» може бути пов’язаний з інфекційними чинниками (переважно в разі інфікування вірусом Епштейна –Барр), деякими захворюваннями, пов’язаними з мозком (скронева епілепсія, енцефаломієліт), вживанням наркотичних речовин і психічними розладами (шизофренія). Власне пацієнти, які стикаються із синдромом Аліси в країні чудес, нерідко стримано обговорюють свої симптоми, остерігаючись стигматизації на психіатричному підґрунті.
Варто додати, що ілюзії, які можуть спостерігатися в разі САКЧ, не є справжніми галюцинаціями – пацієнти чітко усвідомлюють нереальність цих ефектів. Наразі не існує якихось спеціальних ліків проти САКЧ. У більшості випадків лікування першопричини розладу допомагає усунути прояви цього синдрому.

Лікування та профілактика мігрені

Види лікування мігрені

На жаль, на даний момент не існує єдиного препарату, який би універсально допомагав усім. Однак, існує широкий асортимент засобів, з яких можна обрати оптимальні методи скоропомічної та превентивної терапії. Які саме? Читайте у матеріалі.
Детальніше

Зв’язок із книгою «Аліса в країні чудес» Льюїса Керролла

Можливий вплив деяких розладів здоров’я на творчість відомих митців виглядає вельми цікавим полем для досліджень. Наприклад, існує припущення, що мігрень могла отримати своє відображення у творчості деяких відомих художників, серед яких Пабло Пікассо та Джорджо де Кіріко. Роль мігрені та САКЧ у літературній творчості Льюїса Керролла здається цілком визначеною. Автор казки «Аліса в країні чудес» страждав від мігрені, що знаходить чіткі підтвердження в його щоденниках. Він неодноразово описував «жовчний головний біль» із сильною блювотою. У його описах також присутні візуальні артефакти, які передували початку больових нападів, що типово для проявів аури. Це підтверджено також записами його лікарів.

Книги Льюїса Керролла побачили світ у 1865 і 1871 роках, а синдром набув однойменної назви в 1955 році. У той період якраз було описано симптоми деяких пацієнтів із мігренню, що характеризувалися як відчуття зміни власного зросту, а одна з пацієнток навіть зазначила, що почувається так само, як Аліса в країні чудес.

У розгортанні подій у Задзеркаллі присутні детальні описи хибного сприйняття часу й простору, відчуття прискорення та нереальності. «Чи то колодязь був дуже глибоким, чи то вона падала дуже повільно, бо в неї було достатньо часу, коли вона спускалася вниз, щоб оглянути його й подумати, що буде далі» (симптом відчуття сповільнення часу).

У другому розділі описано, як тіло Аліси зменшилося після того, як вона випила напій із пляшки. А потім – збільшилося до таких розмірів, що вона майже торкалася стелі (симптоми мікро- та макросоматогнозії).
Відчуття, яке підпадає під визначення деперсоналізації, вдало описане в цих рядках: «Мені здається, що я можу пригадати, що почуваюся трохи інакше. Але якщо я не та сама, наступне питання: хто я така у світі?»

Приклад випадіння зі свого звичного життя яскраво передається в епізоді книги, де Аліса падає в кролячу нору. Так само – раптово й непередбачувано та приблизно з такими ж відчуттями й симптомами стикаються пацієнти під час нападу мігрені. Оптичні й часові ілюзії, вимушена соціальна ізоляція, різке випадання зі свого звичного життя ілюструє ця влучна метафора.

Лікування та профілактика мігрені

Хто лікує мігрень?

Встановлювати діагноз мігрені та лікувати це складне неврологічне захворювання повинен кваліфікований медичний спеціаліст – лікар-невролог. Як зрозуміти, що потрібно до нього звернутися? Відповідь — у матеріалі.
Детальніше

Висновки

Синдром Аліси в країні чудес сьогодні продовжує залишатися маловідомим явищем. Його також розглядають як прояв мігренозної аури або окремий рідкісний вид мігрені. Зв’язок САКЧ із мігренню має певні обґрунтування, але детальні механізми та епідеміологія цього синдрому потребують детальніших досліджень.

«Синдром Аліси» може спостерігатися в будь-якому віці, але переважно зустрічається в дітей. Це може додатково ускладнювати виявлення та точний опис симптомів, зважаючи на їх складність і багатогранність.

Автор - Олена Лівінська, кандидатка біологічних наук
Знайдіть спеціаліста

Від своєчасної постановки правильного діагнозу та вибору терапії залежить ефективність лікування мігрені. Уникайте самолікування, щоб не зашкодити своєму здоров’ю. Зверніться до спеціаліста, який допоможе вам приборкати мігрень.

ЗНАЙТИ СПЕЦІАЛІСТА
NPS-UA-NP-00060